زلمی خلیل‌زاد: کاهش خشونت گامی برای برقراری صلح پایدار خواهد بود

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: کاهش خشونت گامی برای برقراری صلح پایدار خواهد بود

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که کاهش خشونت برای برقراری صلح پایدار ضروری است.

سفارت امریکا در کابل، روز شنبه (۱۱ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که زلمی خلیل‌زاد در روزهای ۲۶ تا ۲۸ ماه اکتبر و همچنان از ۲۹ اکتبر تا یکم نوامبر سال جاری میلادی، در کابل حضور داشته است.

در اعلامیه آمده است که آقای خلیل‌زاد در این مدت، با رهبران حکومت وحدت ملی و شماری از چهره‌های سیاسی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد، در این دیدارها، تأکید کرده است که ایالات متحده از یک توافق سیاسی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان پشتیبانی می‌کند و کاهش خشونت برای ایجاد صلح پایدار ضروری است.

زلمی خلیل‌زاد، چندی پیش، در سفر به بلجیم، فرانسه و روسیه؛ با مقام‌های این کشورها، در باره‌ی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. او سپس به کابل آمد و پس از آن، به اسلام‌آباد رفت و با مقام‌های پاکستانی، در مورد روند صلح افغانستان حرف زد.

گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد در سفر اخیر خود به کابل و اسلام‌آباد، برای رهایی استادهای دانشگاه امریکایی تلاش کرده بود که چند سال پیش، توسط افرادی وابسته به طالبان ربوده شده بودند.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان تأیید کرده است که سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد به کابل، برای رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی بوده است.