زلمی خلیل‌زاد: دولت و طالبان باید راهی برای برقراری آتش‌بس و توافق سیاسی پیدا کنند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: دولت و طالبان باید راهی برای برقراری آتش‌بس و توافق سیاسی پیدا کنند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که دولت افغانستان و گروه طالبان، باید راهی برای توافق سیاسی و تامین آتش‌بس دایمی پیدا کنند.

آقای خلیل‌زاد، روز پنج‌شنبه (۱۴ حوت)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که در دیدار با مقام‌های حکومتی، چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی در کابل، در باره‌ی گزینه‌های مختلفی برای پیش‌برد روند صلح گفت‌وگو کرده است.

او گفته است: «در کابل، من در باره‌ی بدیل‌ها و گزینه‌های مختلفی برای پیش‌برد روند صلح بحث کردم. آن چه که شنیدم، دلگرم‌کننده بود. حمایت گسترده‌ از نیاز به حرکت سریع‌تر و تحقق صلح عادلانه و پایدار که افغان‌ها خواهان و شایسته آن استند، وجود دارد.»

آقای خلیل‌زاد، جزییات بیشتری در باره‌ی گزینه‌های مختلفی که از آن نام برده، ارایه نکرده است؛ اما روز گذشته یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ی امریکا، به رسانه‌ها گفت که ایجاد حکومت مشارکتی شامل این گزینه‌ها بوده است.

همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر، زلمی خلیل‌زاد، اولین دور سفرهای خود را به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در اداره‌ی جو بایدن، آغاز کرده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، روز یک‌شنبه (۱۰ حوت) اعلام کرد که آقای خلیل‌زاد این بار به افغانستان، قطر و شماری دیگر از کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.

این وزارت، افزود که آقای خلیل‌زاد در جریان این دیدوبازدید با چهره‌های سیاسی افغانستان، نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه که منافع شان را در یک راه حل پایدار سیاسی و آتش‌بس فراگیر در افغانستان می‌بینند، بحث خواهد کرد.

آقای خلیل‌زاد در سفر به کابل، با رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و شماری از چهره‌های سیاسی به شمول حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و برخی دیگر، دیدار و در باره‌ی روند صلح گفت‌وگو کرد.