زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده‌ی ویژه امریکا در امور صلح افغانستان باقی می‌ماند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده‌ی ویژه امریکا در امور صلح افغانستان باقی می‌ماند

شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، گزارش داده است که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور در امور صلح افغانستان را برکنار نکرده است. بر اساس این گزارش، آقای خلیل‌زاد در سمتش باقی خواهد ماند.

گزارش‌گر سی‌ان‌ان، نوشته است که اقدام جو بایدن برای حفظ آقای خلیل‌زاد در سمتش، بیان‌گر تعهد ابتدایی او برای حفظ پایبندی امریکا به توافق‌نامه‌ی صلح قطر است.

زلمی خلیل‌زاد، بیش از دو سال است که نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان است.

او، در فبروری ۲۰۲۰ میلادی، توافق‌نامه‌ی صلح را با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا کرد.

به باور کارشناس‌های سیاسی در افغانستان، آقای خلیل‌زاد با امتیازدهی بیش از حد به گروه طالبان، به این گروه اعتماد به نفس کاذب داده است. بسیاری‌ها به این باور بودند که با آغاز کار حکومت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، خلیل‌زاد که عضویت حزب جمهوری‌خواه را دارد، از این سمت برکنار خواهد شد.

با این حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، در تماس تلفونی با حمد الله محب، همتای افغان خود، گفته است که امریکا از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کند و توافق‌نامه‌ی ماه فبروری با طالبان را بررسی خواهد کرد.

به گفته‌ی آقای سالیوان، امریکا توافق‌نامه‌ی ماه فبروری ۲۰۲۰ قطر را بررسی می‌کند که آیا بر اساس آن گروه طالبان به تعهدات خود در رابطه با قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی و کاهش خشونت‌ها در افغانستان عمل کرده است یا خیر.

در فبروری ۲۰۲۰ میلادی، توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد. بر اساس این توافق‌نامه، نیروهای امریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی، به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج خواهند شد. همچنان در این توافق‌نامه، گروه طالبان، متعهد شده که رابطه‌ی خود را با سایر گروه‌های تروریستی قطع کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x