ارگ: لازم دیده شده تا زلمی خلیل‌زاد برای مدتی در کابل بماند

صبح کابل
ارگ: لازم دیده شده تا زلمی خلیل‌زاد برای مدتی در کابل بماند

ارگ ریاست جمهوری، به دنبال اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده، گفته است که لازم دیده شده، تا زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، برای مدتی در کابل بماند.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمد اشرف غنی، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱ اسد)، با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است که در این دیدار، تحولات اخیر و اظهارات دو روز قبل دونالد ترامپ در مورد افغانستان، مورد بحث قرار گرفته و لازم دیده شده، تا آقای خلیل‌زاد، برای مدتی در کابل بماند.

گفتنی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، روز دوشنبه (۳۱سرطان)، در دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، گفته است که کشورش می‌تواند در جریان یک هفته در نبرد افغانستان پیروز شود؛ اما این کار را نخواهد کرد؛ زیرا ۱۰ میلیون نفر جان‌های خود را از دست خواهند داد. آقای ترامپ، در این دیدار، تأکید کرده است که اگر بخواهد در جنگ پیروز شود، افغانستان از روی کره‌ی زمین محو خواهد شد.

ارگ ریاست جمهوری، به این سخنان آقای ترامپ واکنش نشان داده و از واشنگتن خواسته است که در مورد اظهارات اخیر دونالد ترامپ با عمران خان، وضاحت بدهد.

در همین حال، آقای خلیل‌زاد، در دیدار با رییس جمهور غنی، در مورد تلاش‌ها و فعالیت‌های اخیر خود در راستای برقراری صلح در افغانستان، جزییات ارایه کرده است.

زلمی خلیل‌زاد، دو روز قبل دور جدید سفرهای خود به منظور برقراری صلح در افغانستان را آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد در گام نخست به کابل آمده و گفته می‌شود که مقصد دومش، دوحه پایتخت قطر خواهد بود.

آقای خلیل‌زاد قبل از رسیدن به کابل، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته بود: «من امروز به کابل می‌آیم و بالای موضوعاتی چون دست‌یابی به صلح پایدار که سبب ختم جنگ شود، تروريست‌ها از افغانستان امريكا را تهديد نكنند، اداى احترام به قربانى‌هایی كه ايالات متحده، متحدين ما و افغان ها داده‌اند، و تقويت روابط پایدار با افغانستان، تمرکز خواهم کرد».