دیدار زلمی خلیل‌زاد با ملابرادر و رییس‌ هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان در قطر

صبح کابل
دیدار زلمی خلیل‌زاد با ملابرادر و رییس‌ هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان در قطر

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، با ملا برادر معاون سیاسی و مولوی عبدالحکیم حقانی، رییس هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار و گفت‌وگو کرده است.

محمدنعیم وردک، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در برگه‌ی تویترش نوشته است، در این دیدار که شام روز پنج‌شنبه (۱۰ میزان)، انجام شده، دو طرف در مورد آزادی زندانیان، گفت‌وگوهای صلح افغانستان و توافق‌نامه‌ی ۱۰ حوت امریکا و طالبان، بحث و تبادل نظر کرده ‌اند.

به گفته‌ی سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، هم‌چنان دو طرف در این دیدار، در مورد الزامی شدن توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و این گروه و عملی شدن این توافق‌نامه، تاکید کرده است.

زلمی خلیل‌زاد، در حالی با رییس هیئت گفت‌وگوکننده و معاون سیاسی طالبان،  دیدار کرده است که ۲۱ روز از گشایش گفت‌وگوهای صلح در قطر گذشته است؛ اما دو هیئت به دلیل دو مورد اختلافی، نتوانسته اند، گفت‌وگوهای اصلی را آغاز کنند.

تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد گفت‌وگوها براساس فقه حنفی و معیار قرار دادن توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان؛ مواردی است که از سوی طالبان، دو مورد اختلافی میان دو هیئت گفته است شده است.

 با این همه، نادر نادری، سخن‌گوی هیئت دولت افغانستان، به خبرنگاران گفت که تلاش برای حل دو مورد اختلافی جریان دارد. او گفت: «روند گفت‌وگوها، ادامه دارد و تا اکنون، پیشرفت‌هایی نیز به دست آمده است».