زلمی خلیل‌زاد: اگر طالبان به دنبال گرفتن قدرت از راه نظامی باشند، منزوی خواهند شد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: اگر طالبان به دنبال گرفتن قدرت از راه نظامی باشند، منزوی خواهند شد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، تأکید می‌کند که اگر طالبان به دنبال گرفتن قدرت از راه نظامی باشند، با انزوا، مخالفت‌های شدید منطقه‌ای و جهانی و تعزیرات مواجه خواهند شد.

به نقل از صدای امریکا، آقای خلیل‌زاد که روز پنج‌شنبه (۳۰ ثور)، در نشست استماعیه‌ی کمیته‌ی امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا صحبت می‌کرد، گفت که طالبان می‌توانند «مسیر صلح» را از راه گفت‌وگو با هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان تعیین کنند  و به عنوان یک جنبش در آینده‌ی سیاسی این کشور نقش داشته باشند.

او هم‌چنان، گفته است که هرچند خروج کامل نیروها، می‌تواند بر ظرفیت و قابلیت حملاتی امریکا در افغانستان نقش داشته باشد؛ اما اطمینان داده که با این‌وجود نیز، امریکا می‌تواند نظارت کافی از اوضاع این کشور داشته باشد.

زلمی خلیل‌زاد، تأکید کرده که امریکا روی همکاری‌های بیش‌تر به منظور تسلط بر اوضاع و حملات احتیاطی با همسایگان افغانستان بحث و تبادل نظر می‌کند.

به گفته‌ی او، برای ایجاد اجماع بین‌المللی برای دست‌یابی به توافق‌ سیاسی در افغانستان، با کشورهای چین، روسیه، پاکستان و کشورهای اروپایی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد، در بخش دیگری از صحبت‌هایش از آمادگی برای برگزاری نشست استانبول خبر داده و از دولت افغانستان و طالبان خواسته که این فرصت را از دست ندهند.

این در حالی است که قرار بود نشست استانبول پیش از ماه رمضان در ترکیه برگزار شود؛ اما به دلیل عدم آمادگی طالبان، این نشست به تعویق افتاد. تا هنوز مشخص نشده که این نشست چه زمانی برگزار خواهد شد. پیش از این دولت افغانستان، بارها اعلام کرده که آمادگی کامل دارند تا در این نشست شرکت کند.