خلیل‌زاد: برگزاری لویه‌جرگه به معنای حذف آخرین موانع در برابر مذاکرات صلح است

صبح کابل
خلیل‌زاد: برگزاری لویه‌جرگه به معنای حذف آخرین موانع در برابر مذاکرات صلح است

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح به معنای حذف آخرین موانع در برابر آغاز مذاکرات مستقیم است.

آقای خلیل‌زاد، روز جمعه (۱۷ اسد)، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که نتیجه‌ی مثبت لویه‌جرگه، سبب کاهش خشونت‌ها و جمع شدن «فوری افغان‌ها» دور میز مذاکره خواهد بود.

او گفته است: «افغان‌ها برای این لحظه بسیار انتظار کشیده‌اند. ما برای شرکت‌کنندگان در بحث‌های شان آرزوی موفقیت می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم تا به آنهایی اجازه ندهند که وضع موجود را ترجیح می‌دهند و به دنبال پیچیده‌تر ساختن مسیر صلح و در پی تحت نفوذ خود در آوردن این پروسه استند.»

زلمی خلیل‌زاد، هم‌چنان که از تمام جناح‌ها خواسته است که به این فرصت تاریخی برای رسیدن به صلح بپیوندند، اطمینان داده است که ایالات متحده‌ی امریکا در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد.

پیشتر، مایک پومپئو نیز از برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح استقبال کرده بود و گفته است که طالبان تعهد کرده اند که پس از آزادی زندانیان طالبان، مذکرات مستقیم با حکومت افغانستان را آغاز خواهد کرد.

قرار است امروز جمعه‌(۱۷ اسد)، به دستور رییس‌جمهور غنی لویه‌جرگه‌ی مشورتی برگزار شود تا در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان بحث و مشوره صورت بگیرد.