خانواده‌ی ملاله‌ یوسف‌زی به طالبان: بگذارید نور بتابد، تحصیل یک حق بشری است

صبح کابل
خانواده‌ی ملاله‌ یوسف‌زی به طالبان: بگذارید نور بتابد، تحصیل یک حق بشری است

در ادامه‌ی واکنش‌ها به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، خانواده‌ی ملاله‌ یوسف‌زی، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل از طالبان خواسته است که مکاتب را به روی دختران باز کنند.

ضیاءالدین یوسف‌زی، پدر ملاله با نشر تصویری در برگه‌ی تویترش گفته است، ۲۰۰ روز می‌شود که دختران افغانستان از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

آقای یوسف‌زی، گفته است: «۲۰۰ روز تعطیلی مکاتب دخترانه، ۲۰۰ روز تاریکی است. بگذارید سحر شود. بگذارید نور بتابد، تحصل یک حق بشری است.»

این در حالی که ملاله یوسف‌زی، دختر ضیاءالدین یوسف‌زی نیز، در سال ۲۰۱۲ میلادی به دلیل مبارزه در برابر ممنوعیت آموزش دخترانه هدف یک حمله‌ی تروریستی طالبان قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

قرار بود مکاتب دخترانه در افغانستان پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، گفته است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های شدید داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. بسیاری از کشورهای جهان این اقدام طالبان را محکوم کرده‌اند. بانک جهانی در واکنش به این تصمیم طالبان، چهار پروژه‌ی بزرگ خود را به ارزش ۶۰۰ میلیون دالر در افغانستان متوقف کرده است.