انجلینا جولی در پیام تبریکی به فیلم‌ساز افغان؛ گماشته شدن صحرا کریمی یک اقدام تاریخی است

عبدالرازق اختیاربیگ
انجلینا جولی در پیام تبریکی به فیلم‌ساز افغان؛ گماشته شدن صحرا کریمی یک اقدام تاریخی است

انجلینا جولی، ستاره‌ی مشهور هالیوود، گماشته‌شدن صحرا کریمی را به ریاست افغان فیلم تبریک گفته و آن را یک اقدام تاریخی دانسته است.

بانو جولی با فرستادن نامه‌ای به صحرا کریمی، تعیین‌شدن او را به ریاست افغان فیلم تبریک گفته و تاکید کرده که گماشته‌شدن بانو کریمی آغاز فصل تازه‌ای برای شناسایی فرهنگ‌‌ افعانستان به جهان است.

این ستاره‌ی پر آوازه‌ی هالیوود ضمن این که گماشته‌شدن صحراکریمی را یک اقدام تاریخی دانسته، هم‌چنان گفته است که بانو کریمی نه تنها برای خود او بلکه برای دیگران نیز الهام بخش است.

این درحالی است که هفته‌ی پیش کمیسیون اصلاحات اداری، صحرا کریمی، بازیگر و فیلم‌ساز سینمای کشور را به عنوان رییس جدید شرکت «افغان‌فیلم» انتخاب کرد.

بانو کریمی حدود  هفت ماه پیش خودش را به ریاست افغان فیلم نامزد کرده بود و هفته‌ی  گذشته در یک رقابت آزاد به ریاست افغان فیلم رسید که دیروز نیز به گونه‌ی رسمی کار خود را در این نهاد آغاز کرده است.

 بانو  کریمی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: « من با درک چالش‌ها و نظر به تخصصم در پروسه‌ی رقابتی شرکت کردم و با بالاترین نمره انتخاب شدم.»

او که در چندین فیلم نقش بازی کرده و هم‌زمان با آن فیلم‌ساز نیز است در رشته‌ی کارگردانی فیلم‌های هنری، سند دکترا دارد. بانو کریمی با بازی در یکی از نقش‌های اصلی فیلم «دختران خورشید» در سال ۱۳۷۹ در سینما ظاهر شد و در همین سال در فیلم سینمایی «خواب سفید»، نیز بازی کرد.

با آن که بانو کریمی نبود بودجه‌ی مشخص برای تولید فیلم، نبود حمایت از فیلم‌سازان، نبود سالون‌های نمایش فیلم و نبود برنامه و راهکار برای حل این مشکلات را، از عمده‌ترین چالش‌های فرارویش می‌داند؛ اما می‌گوید: «من متعهد برای تغییر و آوردن اصلاحات مطابق به تخصصم استم. مشکلات زیاد است، تسلیم نخواهم شد؛ اما تغییرات در مدت زمان اندک به وجود نخواهد آمد.»