فاطمه امیری، دانش‌آموز مرکز کاج در جمع ۱۰۰ زن الهام‌بخش و تاثیرگذار بی‌بی‌سی قرار گرفت

فاطمه حسن‌زاده
فاطمه امیری، دانش‌آموز مرکز کاج در جمع ۱۰۰ زن الهام‌بخش و تاثیرگذار بی‌بی‌سی قرار گرفت

بی‌بی‌سی، فهرست صد زن الهام‌بخش و تاثیرگذار سال ۲۰۲۲ خود را اعلام کرد که در آن، نام زنانی است که در تغییر و تحول در جهان نقش داشته‌اند.

در فهرست صد زن الهام‌بخش و تاثیرگذار بی‌بی‌سی که روز سه‌شنبه -۱۵ قوس-، نشر شده، فاطمه امیری، از بازماندگان حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، تمنا زریاب پریانی، عضو زنان معترض و زهرا جویا، بنیانگذار رسانه‌ی رخشانه نیز، حضور دارند.

فاطمه امیری، از دانش‌آموزان مرکز آموزشی کاج در غرب کابل است که در حمله‌ی انتحاری بر این مرکز، شدیدا زخمی شد و یک چشمش را نیز، از دست داد.

فاطمه امیری با آنکه یک چشم خود را از دست داده بود و از ناحیه‌ی گوش و فک نیز، زخم برداشته بود در آزمون سراسری کانکور سال روان خورشیدی شرکت کرد و به رشته‌ی کامپیوتر ساینس دانشگاه کابل راه‌یافت.

بی‌بی‌سی به نقل از فاطمه، نوشته است که از دست‌دادن یک چشمش نه‌تنها او را ضعیف نکرده که بیش‌تر به آینده مصمم‌تر کرده است.

هم‌چنان تمنا زریاب پریانی که در این فهرست قرار گرفته، جز بانوان معترضی است که بارها در مخالفت با محدودیت‌هایی که از سوی طالبان بر زنان و دختران افغان وضع شده، اعتراض کرد.

تمنا پریانی در شب ۱۹ جنوری سال روان میلادی از سوی طالبان به دلیل اعتراض‌هایش بازداشت شد و حدود ۲۶ روز را در اسارت طالبان سپری کرد. در کنار پریانی چندین زن معترض دیگر نیز، بازداشت شدند که طالبان آن‌ها را به شدت شکنجه کردند.

همین‌گونه زهرا جویا، بنیان‌گذار رسانه‌ی رخشانه نیز، در این فهرست قرار گرفته است. زهرا جویا صاحب امتیاز رسانه‌ای است که همه‌ی فعالیت‌های آن به روایت و مشکلات زنان اختصاص داده شده. او پیش از این نیز، برنده‌ی چندین جایزه‌ی بین‌المللی شده است.

گفتنی است که در فهرست ۱۰۰ زن الهام‌بخش و تاثیرگذار بی‌بی‌سی، زنان کشورهای مختلف؛ از جمله بانوی نخست اوکراین، الناز رکابی، کوهنورد ایرانی و پریانکا چوپرا، هنرپیشه هندی نیز، شامل استند.