رییس مجلس نمایندگان: شاید استادهای دانشگاه امریکایی زنده نباشند

صبح کابل
رییس مجلس نمایندگان: شاید استادهای دانشگاه امریکایی زنده نباشند

به دنبال تعلیق تبادله‌ی انس حقانی و دو عضو کلیدی طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی، رییس مجلس نمایندگان، می‌گوید که ممکن است این دو استاد، زنده نباشند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، روز شنبه (۲۵ عقرب) در نشست عمومی این مجلس گفت که تعلیق تبادله‌ی زندانیان، نشان می‌دهد که طالبان، بد‌قول، بی‌اراده و فاقد تصمیم‌گیری در مورد صلح و جنگ اند.

او افزود: «طالبان نشان داده اند که فاقد صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد جنگ و صلح بوده و حتا تصمیم در مورد رهایی فرزندان شان نیز از دایره‌ی صلاحیت‌های این گروه بیرون است و یا هم شاید استادان دانشگاه امریکایی دیگر زنده نباشند.»

آقای رحمانی، گفت که حکومت تا کنون در باره‌ی دلیل برگشتاندن انس ‌حقانی و دو عضو کلیدی طالبان، توضیحی ارائه نکرده است.

این در حالی است که رولا غنی، همسر رییس‌جمهور غنی، پیش از این گفته بود که تبادله‌ی انس حقانی و دو عضو دیگر طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی در کابل، عملی نشده و دلیل آن هم، تا کنون روشن نیست.

رییس‌جمهور غنی، صبح روز سه‌شنبه (۲۱ عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار شبکه‌ی تروریستی حقانی و دو زندانی دیگر طالبان، از زندان بگرام آزاد می‌شوند.

او افزود که حکومت افغانستان پس از مشورت با همکاران بین‌المللی‌اش به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا، انس حقانی و دو تن دیگر از اعضای طالبان را در بدل رهایی دو تن از استادان دانشگاه امریکایی، به‌گونه‌ی مشروط از زندان آزاد می‌کند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، روز جمعه (۲۴ عقرب) به صدای امریکا گفت که مقام‌های امریکایی نتوانستند این سه نفر را در محل تعیین شده در یکی از مناطق افغانستان، برای تبادله حاضر کنند.

با این حال، تا کنون معلوم نیست که چرا تبادله‌ی این زندانیان، صورت نگرفته است.