مردم افغانستان پیروز شدند

صبح کابل
مردم افغانستان پیروز شدند

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان روز گذشته در حالی برگزار شد که پیش از آن، به شدت بیم خراب‌کاری و اخلال در روند برگزاری انتخابات و حضور مردم در این روند ملی، از طرف تروریست‌ها وجود داشت؛ اما نیروهای امنیتی افغانستان توانستند که به خوبی همه چیز را کنترل کرده و به دشمنان مردم افغانستان اجازه ندهند تا به اهداف شوم شان برسند. هر چند برگزاری انتخابات در نظام‌های شبیه افغانستان که در حال گذار و تمرین دموکراسی ‌اند، با دشواری‌هایی روبه‌رو است؛ کما آن‌ که از برخی ولایت‌های افغانستان گزارش‌هایی مبنی بر دخالت افراد زورمند و تأثیرگذاری آن‌ها در روند انتخابات وجود داشت و در بسیار موارد کمبود هماهنگی بین کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، عدم آشنایی آن‌ها با دستگاه بایومتریک (انگشت نگاری) و کارنکردن این دستگاه‌ها، نبودن نام افراد در لیست برگزارکنندگان انتخابات و جابه‌جایی اسامی رأی‌دهندگان گزارش شدند؛ اما با همه‌ی این ناهنجاری‌ها، انتخابات برگزار شد و به خوبی به فرجام رسید.

آن‌چه زیبا و مهم بود، انگیزه‌ی بیشتر رأی‌دهندگان برای شرکت در انتخابات و انتخاب زعیم آینده‌ی کشور بود که بیشترینه معطوف به حفظ نظام و نه گفتن به دوران سیاه بنیادگرایی، بی‌ثباتی و بازگشت به گذشته بود. بیشترِ کسانی ‌که دیروز در صف ایستادند و به کاندیدای مورد نظر خود رأی دادند، انگیزه‌های قومی نداشته و برای حفظ نظام، رسیدن به ثبات و آینده‌ی روشن رأی دادند.

روز گذشته با وجودی ‌که گزارش شد در بسیار سایت‌ها و مراکز رأی‌دهی به اندازه‌ای که باید، جنب‌وجوش مردم وجود نداشت؛ اما افرادی ‌که با وجود تهدیدهای شدید امنیتی آمدند و رأی دادند، کسانی استند که شیفته‌ی رشد و تعالی این کشور بوده و در هر شرایطی در کنار مردم خود ایستاده اند.

انتخابات امسال، دشمن کم نداشت؛ عده‌ای تلاش کردند تا با مسخ کردن آن، از آب گل‌آلود ماهی مقصود (حکومت مؤقت) بگیرند و دشمنان نیز تمام هم‌وغم خود را گذاشتند تا با ایجاد هراس و دلهره، از حضور مردم در پای صندوق‌های رأی جلوگیری کنند که خوش‌بختانه موفق نشدند.

رسانه‌ها و خبرنگاران نیز دیروز و پیش از این، نقش بسیار مهم، حیاتی، ارزنده و انگیزشی برای برگزاری انتخابات داشتند و از چندی به ‌این سو، به خصوص از یک شب پیش از انتخابات تا پاسی از دیشب، هر چه در توان داشتند، برای پوشش لحظه به لحظه‌ی این روند انجام دادند تا انتخابات و ارزش‌های دموکراسی، آزادی بیان و نظام جمهوری افغانستان بیش از این با خطر مواجه نشود. مردم افغانستان دیروز نشان دادند که به پختگی لازم برای تعیین مسیر آینده‌ی این سرزمین و سرنوشت خود رسیده‌ اند؛ نسل امروز می‌داند که بازگشت به گذشته ممکن نیست. مردم افغانستان تجربه‌ی خلاء قدرت یا نبودن نظام را دارند و درک می‌کنند که همیشه بودن حتا یک نظام نیم‌بند، بهتر از بنیادگرایی و نبودن نظام است. برای همین، جدا از این ‌که دیروز چه مشکلات یا ناهنجاری‌هایی وجود داشت و حتا این ‌که سرنوشت انتخابات چه خواهد شد، کسانی که رأی دادند، همه برای سربلندی افغانستان، پای صندوق‌های رأی رفتند و این بسیار ارزش‌مند است.

حالا، مسؤولیت برگزارکنندگان انتخابات و کاندیداها برای حفظ ارزش‌ها، حمایت مردم و کسب اعتماد دائمی آن‌ها، سنگین‌تر شده است؛ تا در یک روند شفاف، حق را به حق‌دار دهند و از هر کژی‌ای که فداکاری مردم، نیروهای امنیتی و کسانی ‌که دیروز برای سربلندی این روند تلاش کردند، زیر سوال ببرد، جلوگیری کنند.

دیروز دشمنان مردم افغانستان حمله‌هایی برای مختل کردن انتخابات در جای جای افغانستان انجام دادند؛ اما این حمله‌ها هرگز جدی، سنگین و مرگبار نبود. کشورهای منطقه، گروه‌های تروریستی و دشمنان مردم افغانستان، دیروز تمام قد، باختند؛ شکستی که ناشی از حضور مردم، فداکاری جانانه‌ی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان و البته تلاش رسانه‌ها است. انتخابات دیروز حاوی یک پیام مهم بود و آن این‌ که، اگر مردم افغانستان متحدانه برای عبور از بحران و سربلندی کشور تلاش کنند، هیچ نیرویی نمی‌تواند، مانع رشد و تعالی این سرزمین شود.