سرور دانش: نامزدان ریاست جمهوری شهروند عادی‌اند و هیچ نوع اقتدار مشروعی ندارند

محمد گوهری
سرور دانش: نامزدان ریاست جمهوری شهروند عادی‌اند و هیچ نوع اقتدار مشروعی ندارند

سرور دانش، گفته است که نامزدان ریاست جمهوری، تا زمانی که قدرت مشروع سیاسی را به دست نیاورده‌اند، شهروندان عادی‌اند و نمی‌توانند یک حکومت مشروع را به چالش بکشند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در یادداشتی تحت نام(تبصره کوتاه در مورد طرح حکومت سرپرست)، گفته است: نامزدان ریاست جمهوری تا زمانی که از طریق آرای مردم، قدرت مشروع سیاسی را به دست نیاورده‌اند، شهروندان عادی‌اند و هیچ نوع برتری و یا اقتدار مشروع دیگری ندارند که بر آن اساس بیایند و یک حکومت مشروع را به چالش بکشند و طرح‌های خارج از نظم حقوقی افغانستان ارایه کنند.

دو روز قبل، شورای نامزدان ریاست جمهوری که ۱۲ تکت انتخاباتی را شامل می‌شود، طرحی را به عنوان طرح «سرپرستی حکومت» ارایه کردند.

بر اساس این طرح یا رییس جمهور فعلی از نامزدی ریاست جمهوری صرف نظر کند و به عنوان سرپرست حکومت تا زمان انتخاب رییس جمهور بعدی کار خود را ادامه دهد و یا این که اگر رییس جمهور فعلی به نامزدی خود ادامه می‌دهد، باید از ریاست جمهوری کنار برود و شخص دیگری از طریق یک اجماع کلان سیاسی به عنوان سرپرست حکومت انتخاب شود.

در همین حال آقای دانش می‌گوید که طرح حکومت سرپرست، هیچ مبنای قانونی ندارد و پشت پرده‌ی آن تنها هدف و انگیزه‌ی سیاسی نهفته است. او نگاشته است: «این یک خیال باطل است. تنها راه مشروع کسب قدرت سیاسی، انتخابات و به دست‌آوردن آرای مردم است و نه تضعیف حکومت و تخریب تیم رقیب.»

معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که هدف شورای نامزدان ریاست جمهوری، نه مساله‌ی صلح است و نه تطبیق قانون اساسی؛ بلکه هدف اصلی آنان ایجاد آشوب ذهنی مردم، تضعیف حکومت و تخریب تیم قدرتمند رقیب است.

آقای دانش، از حقوق‌دانان خواسته است که در این مورد، نظریات خود را به طور بی‌طرفانه ابراز کنند تا به گفته‌ی خودش، «ثبات کشور در معرض خطر قرار نگیرد و مردم افغانستان بیشتر از این تحت تاثیر پروپاگندهای سیاسی قرار نگیرند».

او تاکید کرده است که کلید حل همه‌ی این منازعات، برگزار کردن انتخابات شفاف و عادلانه ریاست جمهوری در وقت تعیین شده از طرف کمیسیون انتخابات است.