عمر داوودزی: تا قبل از برگزاری انتخابات، به صلح دست نخواهیم یافت

محمد گوهری
عمر داوودزی: تا قبل از برگزاری انتخابات، به صلح دست نخواهیم یافت

رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح، گفته است که تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از صلح خبری نخواهد بود.

عمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح و نماینده‌ی ویژه‌ی رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، در گفت‌وگو با وزیر خارجه‌ی هند، گفته که مذاکرات صلح یک روند زمان‌بر است و توافق در این مورد، تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قابل دست‌یابی نخواهد بود.

به نقل از رسانه‌های هندی، او افزوده است: «قبل از برگزاری انتخابات، هیچ‌گونه حرف قطعی در مورد روند صلح گفته نمی‌توانیم. پروسه‌ی صلح روند پیچیده و طولانی‌ای است که مدتی زیادی را در بر خواهد گرفت؛ اما این پروسه قبل از انتخابات دست‌یافتنی نیست. شک و تردیدهای وجود دارد؛ اما این پروسه به هر حال تکمیل خواهد شد.»

آقای داوودزی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، تمام جزئیات گفت‌وگوهای خود و نمایندگان طالبان را با حکومت افغانستان شریک نمی‌کند.

او افزوده است: «آقای خلیل‌زاد و دیگر مقامات بلندرتبه، هر از گاهی در مورد مذاکرات با نمایندگان طالبان، به کابل گزارش می‌دهند؛ اما تمام موضوعات را شریک نمی‌کنند.»

آقای داوودزی تاکید کرده است که مذاکرات مستقیم میان دولت امریکا و طالبان، به این گروه جایگاه بالای سیاسی داده است. او علاوه کرده است که نباید چنین رفتاری با طالبان صورت می‌گرفت که گویا آنان نمایندگان واقعی مردم افغانستان استند.

او گفته است: «مردم افغانستان، نسبت به آینده‌ی صلح خوشبین استند و همچنان بدبین استند که دولت افغانستان به عنوان طرف اصلی، از گفت‌وگوها حذف است.»

عمر داوودزی، روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۲۶ ثور) در راس یک هیات بلند رتبه‌ی دولتی، به هند رفته بود تا در مورد روند صلح افغانستان، با مقامات این کشور گفت‌وگو کند.