محمد سرور دانش: مجلس نمایندگان جای دامن‌زدن به نفرت قومی و زبانی نیست

عبدالرازق اختیاربیگ
محمد سرور دانش: مجلس نمایندگان جای دامن‌زدن به نفرت قومی و زبانی نیست

محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور غنی گفته است که شورای ملی مظهر اراده و خرد جمعی مردم افغانستان است، و اعضای مجلس باید از مطرح‌کردن مسایلی که به تنش‌های قومی و زبانی شدت می‌بخشد، خودداری کنند.

سرور دانش در بیانیه‌ای کوتاه گفته است که بر اساس ماده‌ی ۸۱ قانون اساسی« شورای ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، به حيث عالي‌ترين ارگان تقنيني، مظهر اراده‌ی مردم است و از قاطبه‌ی ملت نمايندگي می‌کند. هر عضو شورا در موقع اظهار رأي،‌ مصالح عمومی‌ و منافع علياي مردم افغانستان را مدار قضاوت قرار می‌دهد.»

معاون رییس جمهور افزوده است که بر اساس این ماده‌ی قانون اساسی، هر شخصی که به عنوان وکیل و نماینده‌ی مردم افغانستان انتخاب می شود، منسوب به هر قوم و  از هر ولایت و منطقه‌ای که باشد، از عموم مردم افغانستان نمایندگی می‌کند و مظهر اراده، اقتدار و عزت مردم است و مکلف است که منافع علیای افغانستان را مدار فعالیت و اظهارات خود قرار دهد.

او افزوده است که مردم از اعضای ولسی جرگه انتظار دارند که در تالار ولسی جرگه و در جلسات عمومی، با اجتناب از مسایل تنش‌زایی که وحدت ملی و عزت افغانستان را مخدوش می‌کند، در همه رویدادها با مدارا، تحمل و قانون‌مندی برخورد کنند.

دانش طرح مسایل نفرت‌آمیز قومی و زبانی را برای افغانستان و مردم این کشور، زهر کشنده خوانده و تاکید کرده است که شورای ملی افغانستان بیش از هر نهادی دیگر باید مظهر اتحاد، هم‌دلی و همبستگی باشد.

آقای دانش در حالی نگرانی‌اش را نسبت به وضعیت پیش آمده در مجلس نمایندگان بیان کرده است، که صبح امروز شماری از وکلای معترض حامی کمال‌ناصر اصولی نماینده‌ی ولایت خوست که روز گذشته در یک رقابت، ریاست مجلس نمایندگان را به میررحمان رحمانی نماینده‌ی مردم پروان باخت، از نشستن آقای رحمانی بر کرسی ریاست مجلس جلوگیری کردند.

در تنش‌های امروزی در مجلس، شماری از نمایندگان دو طرف، با فحش و دشنام به همدیگر تاختند و گزارش‌های تایید ناشده‌ای نیز حاکی از آن است که برخی از وکلا مسلح نیز بودند.

میررحمان رحمانی روز گذشته با به دست آوردن ۱۲۳ رای از سوی رییس موقت مجلس نمایندگان، به عنوان رییس مجلس اعلام شد. این رویداد اما با مخالفت کمال‌ناصر اصولی روبه‌رو شد. آقای اصولی که متهم است نفرت‌پراکنی قومی را دامن می زند، روز گذشته تنها ۵۵ رای به دست آورده بود؛ اما او تأکید دارد که آقای رحمانی رای را خریداری کرده است.