وزیر خارجه‌ی چین: صلح در افغانستان در نهایت امکان‌پذیر است

عبدالرازق اختیاربیگ
وزیر خارجه‌ی چین: صلح در افغانستان در نهایت امکان‌پذیر است

وزیر خارجه‌ی چین در دیدار با امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان گفته که صلح در افغانستان در نهایت امکان پذیر است.

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که که وانگ‌ یی، وزیر خارجه‌ی چین با امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

آقای یی، در دیدار با رییس جمهور تاجیکستان گفته است که افغان‌ها (طالبان و مردم افغانستان) میان خودشان گفت‌وگو کنند تا به جنگ در این کشور نقطه‌ی پایان گذاشته شود.

وزیر خارجه‌ی چین تاکید کرده است که پس از سال‌ها جنگ و ناآرامی در افغانستان، سرانجام صلح در این کشور امکان‌پذیر است.

دو طرف در این دیدار هم‌چنان از گفت‌وگوهای اخیر میان امریکا و طالبان نیز ابراز امیدواری کرده و گفته‌اند که این دیدارها به توافقاتی منجر شود که سرانجام به صلح در این کشور بی‌انجامد.

وزیر خارجه‌ی چین با آنکه تاکید کرده کشورش قصد مداخله در امور داخلی افغانستان را ندارد، هم‌چنان گفته که چین می‌خواهد نقش سازنده‌ای در گفت‌وگوهای صلح داشته باشد.

این درحالی است که حدود دو هفته پیش دور ششم گفت‌وگوها میان نمایندگان امریکا و هیات طالبان در قطر پایان یافت. دو طرف در پایان مذاکرات، این دور را مثبت ارزیابی کردند؛ اما زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان پیشرفت‌ها را کُند خوانده بود.

با این همه اما طالبان هنوز پافشاری دارند تا زمانی که نیروهای خارجی به صورت کامل از افغانستان بیرون نشوند، نه تنها که با حکومت این کشور مذاکره نمی‎کنند، بلکه به کشتار و خونریزی ادامه خواهند داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x