حکومت افغانستان: صلح‌خواهی با خون‌ریزی امکان ندارد

علی شیر شهیر
حکومت افغانستان: صلح‌خواهی با خون‌ریزی امکان ندارد

آغاز سومین نشست بین‌الافغانی صلح در دوحه، پایتخت قطر، با انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده در ولایت غزنی، همراه بود؛ این رویداد واکنش تند مقام‌های حکومتی افغانستان را به‌همراه داشت.

در عین حال مقام‌های امریکایی در مورد نشست دوحه، ابراز خوشبینی می‌کنند و تاکید دارند که این نخستین‌باری است که مقام‌های ارشد حکومتی و طالبان دور یک میز می‌نشینند.

مایک پامپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا، در صفحه‌ی تویترش نوشته است که «نشست بین‌الافغانی برای صلح در دوحه برای مدت طولانی است که جریان دارد. این یک دیدار عالی است که مقام‌های ارشد حکومتی، فعالان جامعه‌ی مدنی، زنان و نمایندگان طالبان را دور یک میز می‌بینیم.»

با آن که دولت افغانستان گفته بود در این کنفرانس هیچ نقشی ندارد؛ اما نادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری، متین بیک، رییس ارگان‌های محلی، شهرزاد اکبر، معاون شورای امنیت ملی، حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح افغانستان، از جمله چهره‌های دولتی‌ای استند که در این کنفرانس حضور دارند.

از سویی‌هم زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان، روز گذشته در حاشیه‌ی نشست دوحه، به خبرنگاران گفت که طالبان تا کنون روی هیچ موردی موافقت نکرده‌اند: «ما برنامه‌های زیاد برای گفت‌وگو با طالبان داشتیم؛ اما آنان تاکنون روی هیچ یکی از این برنامه‌ها موافقت نکرده‌اند.»

اما مقام‌های طالبان می‌گویند که تاکنون در این نشست روی این که در افغانستان «چه قسم صلحی بیاید»، صحبت شده است. آنان اما تاکید دارند که ادامه‌ی این نشست‌ها می‌تواند برای آمدن صلح در افغانستان موثر باشد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، روز گذشته در حاشیه‌ی نشست دوحه به خبرنگاران در مورد این‌ که چقدر دیدگاه دو طرف در این نشست باهم نزدیک است، گفت که «در این نشست هر کس دیدگاه خود را دارد. هرکس نظر خود را می‌گوید که در افغانستان چه قسم یک صلحی بیاید.»

به گفته‌ی سخنگوی طالبان، ادامه‌ی این نشست‌ها، می‌تواند موثر باشد و به آمدن صلح در افغانستان منتج شود: «این نشست‌ها، افغان‌ها را با هم نزدیک می‌کند، این برای صلح افغانستان و برای حل منازعه و قضیه‌ی افغانستان بسیار موثر و مثمر است. اگر این نشست‌ها ادامه پیدا کند، ان شاءالله منتج به حل منازعات در افغانستان می‌شود که در نیتجه‌ی آن صلح در افغانستان می‌آید.»

صلح‌خواهی با خونریزی

هم‌زمان با آغاز سومین گفت‌وگوی بین‌الافغانی در قطر، طالبان یک موتر بمب‌گذاری شده را در نزدیکی ریاست امنیت ملی غزنی انفجار دادند که از ده‌ها غیر نظامی قربانی گرفت.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، پس از این رویداد خونین، اعلام کرد که طالبان نمی‌توانند با کشتن افراد بی‌گناه، به ویژه کودکان، در گفت‌وگوهای صلح امتیاز به‌دست آورند.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان، به نقل از آقای غنی نوشته است که «طالبان با انجام این حمله‌ی تروریستی، نشان دادند که گفتار و عمل‌کردشان در تناقض جدی قرار دارد. در حالی که در قطر گفت‌وگو می‌کنند؛ اما در افغانستان همه روزه دستان‌شان را با خون افراد بی‌گناه به ویژه زنان و کودکان سرخ می‌سازند.»

این انفجار بزرگ در مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهر غزنی، در منطقه‌ی شامیر این ولایت رخ داد. سخنگوی والی غزنی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در این رویداد ۱۲ تن کشته شده و نزدیک به ۱۸۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفته‌ی مقام‌های محلی غزنی، بیشتر قربانیان را غیرنظامیان به‌ویژه کودکان تشکیل می‌دهند.

از سویی‌هم، مارکوس پاتزل، نماینده‌ی ویژه‌ی آلمان در افغانستان در نشست دوحه حمله‎‌ی دیروز غزنی را یک حمله «شنیع» عنوان کرد.

او تاکید کرد: «به همین دلیل است که ما تلاش‌های خود را برای یافتن مسیر صلح در افغانستان دو برابر می‌کنیم.»