جبهه‌ی مقاومت ملی می‌گوید «نیروهای مقاومت در اکثر نقاط افغانستان حضور دارند»!

اسدلله جعفری (پژمان)
جبهه‌ی مقاومت ملی می‌گوید «نیروهای مقاومت در اکثر نقاط افغانستان حضور دارند»!

نویسنده و مصاحبه‌کننده: مانیش رای

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

مجله دفاعی هند: ۴ جون؛ ۲۰۲۲

اخیرا نبردهای شدیدی میان گروه طالبان و نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی در پنجشیر و در اطراف دره‌ی اندراب در شمال افغانستان رخ داده است. جبهه‌ی مقاومت ملی مدعی شده که تلفات سنگینی به گروه طالبان وارد کرده است؛ اما گروه طالبان این ادعای جبهه‌ی مقاومت ملی را رد می‌کند. آن‌ها می‌پذیرند که جنگ با جبهه‌ی مقاومت ملی که از نظر مردم بزرگ‌ترین گروه مسلح ضد طالبان محسوب می‌شود، در نواحی مختلف کشور صورت گرفته است. گفته می‌شود جبهه‌ی مقاومت ملی چندین هزار جنگ‌جو دارد که توسط احمد مسعود، فرزند فرمانده‌ی فقید ائتلاف شمال افغانستان احمدشاه مسعود رهبری می‌شود. در این بحبوحه در یک مصاحبه‌ی اختصاصی که با آقای مانیش رای انجام شده است، آقای صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت ملی، گفته است که نیروهای مقاومت ملی در اکثر نقاط افغانستان حضور دارند و روز به روز در حال پیش‌روی و افزایش است. مشروح این مصاحبه‌ با آقای احمدی به شرح زیر است:

مانیش: نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی عمدتا در اطراف ولایت پنجشیر و دره‌ی اندراب متمرکز اند. آیا فکر می‌کنید که جبهه‌ی مقاومت ملی در زمان‌های آتی از حمایت سراسری و ملی برخوردار شود؟

احمدی: در حال حاضر ما نه تنها در اندراب و ولایت پنجشیر؛ بلکه در اکثر نقاط کشور نیز حضور گسترده‌ای داریم. نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت‌های تخار و سمنگان حضور بسیار چشم‌گیری دارند. نیروهای ما در ولسوالی خوست ولایت بغلان نیز بسیار موثر، عملیاتی و فعال استند. به طور کلی ما در سایر ولایت‌ها مانند؛ کابل، بلخ، بدخشان، کاپیسا، سرپل، غور، لغمان، پروان، ننگرهار، بادغیس، بامیان، نورستان، فاریاب، جوزجان، قندوز، هرات، فراه و غزنی نیز، با حمایت مردم در حال فعالیت استیم. جبهه‌ی مقاومت ملی به دفاع از جان‌ و مال و حیثیت مردم است، ما برای حفظ کرامت انسانی و حقوق بشری به ویژه حقوق زنان، آزادی بیان و انتخابات تلاش می‌کنیم که تا مردم افغانستان خودشان بتوانند برای آینده‌ی کشور تصمیم بگیرند.

این مردم است که از ما حمایت می‌کنند. البته مردمانی که اخیرا در ولایت‌های مختلف افغانستان از خانه‌های شان آواره شدند و بیرون رانده شده‌اند، آن‌ها هم ساکت نخواهند نشست و یا مردمی که همه چیزی‌شان را از دست داده‌اند، تحت عذاب و شکنجه‌ی گروه طالبان قرار گرفته‌اند. با این‌وجود؛ دعا و حمایت مردم افغانستان با ما است و هر روزی که می‌گذرد پیشروی‌ها و پیش‌رفت‌های مقاومت بیش‌تر و بیش‌تر خواهند شد.

 مانیش: گروه طالبان ادعا می‌کنند که جبهه‌ی مقاومت ملی و رهبری آن در خارج از افغانستان حضور دارد، پس این به این معنا است که جبهه‌ی به نام مقاومت ملی فاقد حمایت توده‌ای و مردمی است. آیا رهبری و فرماندهی جهه مقاومت ملی در داخل افغانستان است یا خیر؟

احمدی: موضوع این‌جا است که شما از چه بخشی رهبری صحبت می‌کنید؛ فرماندهان نظامی ما  در حال حاضر در خط مقدم جنگ و مبارزه با دشمنان مردم افغانستان حضور دارند. بنابراین؛ بخش رهبری سیاسی ما گاهی در داخل کشور و گاهی هم در خارج از کشور است و این که یک امر بسیار طبیعی است.

مانیش: آیا جبهه‌ی مقاومت ملی از سوی کشورهای دیگر هم کمک می‌شود؟

احمدی: همان‌طوری که قبلاً هم گفتم، این مردم افغانستان است که از ما حمایت می‌کنند و این مهم‌ترین چیز برای مردم است. ما از حمایت‌های مردم خود برخورداریم، مبنا و اساس مبارزه‌ی ما حقوق اساسی و شهروندی مردم افغانستان است. گذشته ازاین؛ ما با بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه روابط بسیار خوبی داریم و بدون شک از حمایت‌های سیاسی و اخلاقی آن‌ها نیز برخوردار استیم.

مانیش: آیا جبهه‌ی مقاومت ملی با دیگر گروه‌های مقاومت‌گر کوچک‌ و مخالف گروه طالبان هماهنگ است یا خیر؟

احمدی: اول اینکه باید این را بگویم که ما برای دست‌یابی مردم به آزادی، امنیت و صلح می‌جنگیم و مبارزه می‌کنیم. ما از تمام مبارزان آزادی‌خواه که علیه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی و دهشت‌افگن می‌جنگند، از مردان و زنان افغانستان و از ارزش‌های والای مردم ما دفاع می‌کنند، حمایت می‌کنیم.

مانیش: آیا جبهه‌ی مقاومت ملی برای اتحاد و انسجام تمام احزاب مخالف و اپوزیسیون گروه طالبان تلاش می‌کند؟

احمدی: بلی! ما تلاش‌های خود را برای متحدکردن و انسجام همه‌ی سیاست‌مداران مخالف و اپوزیسیون طالبان آغاز کرده‌ایم. ما اخیرا اولین «جلسه مشورتی تشکیل شورای عالی مقاومت ملی» را برگزار کردیم که در آن نمایندگانی از تمامی اقوام، ولایت‌ها و زبان‌ها در قالب جبهه مقاومت ملی حضور داشتند. از این‌رو؛ قرار است که جلسات مشورتی بیش‌تری برگزار کنیم و شورای عالی مقاومت ملی را تشکیل دهیم.

مانیش: چگونه جبهه‌ی مقاومت ملی برای مقابله با طالبان مسلح از نظر ارقام و نیروهای بهتر برنامه‌ریزی می‎‌کند؟

احمدی: مقاومت مردم به خاطر این کشور با شکوه است، مردم می‌ایستند تا حقوق خود را به طور مساوی به دست آورند و مردم افغانستان برای رفتن دختران به مکاتب ایستاده است و مبارزه می‌کنند. زنان نیمی پیکر از جامعه‌ است، زنان بایستی از حق کار، حق تحصیل و حق زندگی مانند سایر انسان‌ها برخوردار باشند. جبهه مقاومت ملی در جان و دل مردم افغانستان جای دارد و مردم هم پشتیبان مقاومت ملی استند. این بزرگ‌ترین عامل پیروزی ما در آینده‌ی نزدیک خواهد بود. گروه طالبان ۳۵ میلیون نفوس کشور را به گروگان گرفته‌اند و این عمل گروه طالبان هرگز نمی‌تواند برای طولانی‌مدت ادامه یابد.

مانیش: به عنوان آخرین سوال، پاکستان چه نوع کمکی به طالبان در مبارزه با جبهه مقاومت می‌کند؟

احمدی: ما می‌خواهیم که با تمام کشورهای منطقه روابط خوبی داشته باشیم مانند کشورهای همسایه و به ویژه با پاکستان، ما با پاکستان مرزهای مشترک و طولانی‌ای داریم و باید در کنار هم در صلح و آرامش زندگی کنیم. پاکستان باید خطر تروریسم را احساس کرده و جدی بگیرد و اگر طالبان به حکم‌فرمایی خود ادامه دهند، همسایگان افغانستان اولین کسانی خواهند بود که از مخاطرات تروریسم آسیب می‌بینند.

مانیش رای، روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و کارشناس مسایل خاورمیانه در امور افغانستان و پاکستان است و او سردبیر نشریه «ویو اراوند» نیز می‌باشد.