پیام جو بایدن به مردم افغانستان: مأموریت ما مبارزه با تروریزم بود، نه ملت‌سازی!

صبح کابل
پیام جو بایدن به مردم افغانستان: مأموریت ما مبارزه با تروریزم بود، نه ملت‌سازی!

به دنبال سقوط شهر کابل به دست طالبان و قدرت‌گرفتن دوباره‌ی این گروه در افغانستان، انتقادهای شدیدی در یکی دو روز گذشته متوجه ریاست‌جمهوری امریکا شده است و شهروندان افغانستان، جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور را برای خروج عجولانه، ملامت می‌کنند.

هم‌زمان با افزایش انتقادها از تصمیم ایالات متحده‌ی امریکا منبی بر خروج سربازان خارجی، جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور دوشنبه‌شب-۲۵ اسد-، به وقت افغانستان در یک نشست خبری حاضر شد و در مورد خروج سربازان امریکایی و چگونگی ترک افغانستان بیانیه داد.

آقای بایدن با اشاره بر این که، دولت او به گونه‌ی جدی شرایط امنیتی در افغانستان را نظارت می‌کند، تأکید کرد که مأموریت امریکا در افغانستان مبارزه با تروریزم بود، نه ملت‌سازی.

او هم‌چنان، گفت که ایالات متحده‌ی امریکا به افغانستان رفت تا عاملان رویداد ۱۱ سپتمبر را نابود کرده و اطمینان حاصل کند که افغانستان دوباره به لانه‌ی امن تروریستان مبدل نمی‌شود.

به گفته‌ی رییس‌جمهور امریکا، در حال حاضر مأموریت جدی‌تر از افغانستان وجود دارد؛ زیرا گروه‌های تروریستی به ویژه داعش فراتر از این کشور فعالیت دارند و مشغول سربازگیری استند؛ به همین دلیل چندین عملیات در نقاط مختلف جهان برای مبارزه با تروریزم در حال عملی‌شدن است.

در مورد افغانستان؛ اما جو بایدن، گفت که او با انتخاب بسیار دشواری روبه‌رو بوده است؛ زیرا او باید انتخاب می‌کرد که به توافق‌نامه‌ی دوحه احترام بگذارد یا با ماندن در افغانستان و فرستادن نیروهای تازه‌، خشونت‌ها را بیش‌تر می‌کرد.

آقای بایدن، گفت که افغانستان به دلیل بی‌ارادگی سیاسی سیاسیون و نیروهای امنیتی این کشور که نخواستند بجنگند، فروپاشید. «هرگونه دخالت امریکا تصمیم درستی نیست. امریکا نباید و درست نیست در جنگی بمیرد که حتا خود مردم افغانستان نمی‌خواهند در آن شرکت داشته باشند. نیروهای ما، اردوی ۳۰۰ هزار نفری را آموزش دادند، هرچه لازم داشتند در اختیار شان قرار دادند. تنها چیزی که نتوانستیم بدهیم، اراده‌ی جنگیدن بود.»

به باور رییس‌جمهور امریکا، بیش‌ترین از این نیاز نبود که سربازان امریکایی در چنین جنگی قربانی شوند و در حال حاضر باید از گذشته درس گرفت؛ اشتباه ماندن در جنگی که در منافع ملی امریکا نمی‌گنجد.

کمک‌های بشردوستانه‌ی امریکا ادامه خواهد داشت

با آن‌که رییس‌جمهوری امریکا گفت، مأموریت نظامی این کشور در افغانستان پایان یافته و در روزهای آینده، همه‌ی نیروها و دیپلمات‌های امریکا و متحدان آن از این کشور خارج خواهند شد؛ اما در عین حال اطمینان داد که دولت او به کمک‌های بشردوستانه‌ی خود ادامه خواهد داد و از راه دیپلماسی از شهروندان افغانستان حمایت خواهد کرد. «هم‌چنان از حقوق اساسی مردم افغانستان دفاع خواهیم کرد. حقوق بشر باید مرکز سیاست خارجی ما باشد؛ اما با فرستادن سرباز نه.»

جو بایدن با اشاره بر این که روند خروج از فرودگاه‌ کابل ادامه دارد و شش هزار نیروی که در آن‌جا مستقر اند، ترافیک هوایی را کنترل می‌کنند، به طالبان نیز، هشدار داد که در صورت مختل‌کردن این روند، با آن‌ها برخورد جدی صورت خواهد کرد و حتا در صورت نیاز از «نیروی نابود‌کننده» استفاده خواهد شد.

گفتنی است که با واردشدن طالبان به شهر کابل، هزاران تن از شهروندان افغانستان با هجوم به فرودگاه کابل، تلاش کردند که از کشور خارج شوند. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، نشان می‌دهد که چندین نفر از هواپیما به زمین برخورد کرده و جان باختند. با این حال، جو بایدن، گفت که هرچند تماشای چنین وضعیتی برای هیچ فردی در امریکا خوش‌آیند نیست؛ اما او از تصمیمی که گرفته است، پیشمان نیست و نمی‌تواند به جنگی ادامه دهد که پایانی ندارد.

این همه در حالی است که قرار بود، روند خروج سربازان خارجی به دستور جو بایدن تا ۱۱ سپتمبر تکمیل شود؛ اما به دلیل افزایش حملات طالبان و سقوط حکومت به دست  این گروه، دیده می‌شود که روند خروج سربازان خارجی پیش از وقت‌ تعیین‌شده انجام خواهد شد. افراد طالبان روز گذشته-یک‌شنبه، ۲۴ اسد-، وارد شهر کابل شده و قصر ریاست‌جمهوری را تصرف کردند.