دیبرا لاینز: سازمان ملل متحد به حفاظت از آزادی مطبوعات در پروسه‌ی صلح متعهد است

صبح کابل
دیبرا لاینز: سازمان ملل متحد به حفاظت از آزادی مطبوعات در پروسه‌ی صلح متعهد است

نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان، تأکید کرده است که به هیچ کسی اجازه داده نخواهد شد تا دست‌آوردهای اخیر در راستای آزادی مطبوعات افغانستان را تهدید کند.

دیبرا لاینز، روز یک‌شنبه (۱۴ ثور)، در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، گفته است که سازمان ملل متحد، بر موضع خود مبنی بر حفاظت از آزادی مطبوعات به عنوان بخشی از پروسه‌ی صلح، متعهد است.

او افزوده است: «تمام طرف‌ها در هر گونه مذاکرات صلح، باید از تمام حقوق اساسی بشر به شمول حق آزادی بیان که در ماده‌ی ۱۹ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر تسجیل یافته، حمایت کنند. به هیچ کسی نباید اجازه داد که پیشرفت‌های مهم در آزادی مطبوعات افغانستان را تهدید کند.»

بانو لاینز، هم‌چنان گفته است، مجاز نیست تا از سخنان نفرت‌برانگیز برای در مقابل یکدیگر قرار دادن افغان‌ها، آسیب رساندن به تلاش‌های صلح و یا تخریب پروسه‌ی حساس سیاسی، استفاده شود.

او تأکید کرده است: «رسانه‌ها، باید در برابر سخنان نفرت‌برانگیز ایستادگی کنند. همه ما باید بیندیشیم که برای حفاظت از خبرنگاران، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. ما باید مسؤولیت‌های جمعی‌ مان برای برداشتن قدم‌های عملی در راستای رسیدگی به آن تهدیدات به شمول ویروس کرونا را شناسایی کنیم.»

بانو لاینز، گفته است که سازمان ملل متحد، متعهد به دفاع از آزادی مطبوعات در افغانستان است و برای حمایت از رسانه‌های آزاد و تمام خبرنگاران، هر چه در توان دارد، انجام خواهد داد؛ تا آن‌ها بتوانند بدون ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، فعالیت کنند.

این در حالی است که رده‌بندی جهانی سازمان گزارش‌گران بدون ‏مرز که چند روز پیش منتشر شده بود، نشان می‌دهد که وضعیت آزادی رسانه‎‌ها در افغانستان، نسبت به گذشته بدتر شده ‌است. بر اساس این رده‌بندی، افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۲۱ قرار گرفته است در حالی که این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی، در جایگاه ۱۱۸ قرار گرفته بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x