صالح: با ادبیات خیابانی مردم را گروگان نگیرید

عبدالرازق اختیاربیگ
صالح: با ادبیات خیابانی مردم را گروگان نگیرید

پس  از آن‌که عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری اعلام کرد، انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم او برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری است، امرالله صالح، معاون اول تیم دولت‌ساز نیز در یک نشست خبری گفت که تیم‌های رقیب، نباید با ایجاد تنش لفظی و ادبیات خیابانی مردم را به گروگان بگیرند.

عبدالله عبدالله، پس از چاشت روز دوشنبه (۸ میزان) در یک نشست خبری اعلام کرد، هرچند که تیم  او منتظر اعلام نتایج از سوی کمیسیون انتخابات می‌ماند؛ اما تأکید کرد که او پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری است.

او افزود: «رأی ما در این انتخابات بلند است. نتایج را البته کمیسیون‌ها اعلام می‌کند؛ اما ما، با رأی بلند آمده‌ایم. در یکی دو روز گذشته، مشغول بررسی نتایج بودیم. از ولایات کشور، به این نتیجه رسیدیم که رأی بلند را ما داریم و با این‌که در روزهای آینده تقلباتی را که صورت گرفته، جلوش گرفته و از اعتبار ساقط شود؛ رأی ما به مراتب بلندتر می‌شود. در وضعیت موجود، انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم ثبات‌وهمگرایی، حکومت آینده را تشکیل می‌دهد.»

اما امرالله صالح، معاون اول تیم دولت‌ساز و از رقیبان تیم انتخابات ثبات‌وهمگرایی، شام روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که برنده‌ی انتخابات افغانستان، مردم و نیروهای امنیتی آن است که به جمهوریت پاسخ مثبت و به امارت طالبانی نه گفتند.

آقای صالح افزود: «برنده‌ی اصلی انتخابات سر سفیدی هشتاد ساله است. دختری هجده ساله است، مادر شهیدی است که به مردم گفت، فرزند من برای یک ارزش جان داده که اگر او خودش نیست، من هستم. برگزار شدن انتخابات معنایش این است که قانون اساسی، سند ایلت نیست، سند مردم است. جمهوریت امروز، از آن ملت افغانستان است.»

به گفته‌ای او، تمام تلاش مردم افغانستان این است که از قضاوت خیابانی به قضاوت قانونی برویم. «تقاضای ما این است که به رسم و رواج و قضاوت‌های خیابانی خاتمه بدهند.»

معاون اول تیم دولت‌ساز، کمیسیون‌های انتخاباتی را یگانه‌ نها‌دی دانست که می‌تواند، در باره‌ی انتخابات تصمیم‌گیری و نتایج آن را برای مردم افغانستان اعلام کند. او گفت، ما باید بگذاریم که نهادهای رسمی، قضاوت کننده باشند.

بر اساس آماری که آقای صالح در این نشست خبری اعلام کرد، از ۳۱۹ هزار رأی که به صندوق‌ها ریخته شده، حدود ۲۱۹ هزار آن متعلق به تیم‌ دولت‌ساز است، او اضافه کرد: «مه نه به خود اجازه میتم و نه هم به دیگران اجازه میتیم که قضاوت نهایی انتخابات را خیابانی بسازند.»

او مردم را به آرامش دعوت کرد و گفت که انتخابات باید سبب ثبات در افغانستان شود، نه ادامه‌ی بحران.

این درحالی است که کمیسیون‌های انتخاباتی نیز هشدار داده اند که پیش‌‌داوری‌ در مورد نتیجه‌ی انتخابات، تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و تنها کمیسیون انتخابات می‌تواند نتیجه‌ی آن را اعلام کند.

بر بنیاد جدول زمان‌بندی شده‌ی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج‌ ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری،  در تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن، در ۱۶ عقرب اعلام شود.