امرالله صالح به نماینده‌ی بادغیس: «جهنم روانت می‌کنم»

عبدالرازق اختیاربیگ
امرالله صالح به نماینده‌ی بادغیس: «جهنم روانت می‌کنم»

به دنبال حملات شدید طالبان در ولایت بادغیس و واردشدن این گروه به شهر قلعه‌ی نو، مرکز این ولایت، فایل صوتی‌ای از امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری و امیرشاه نائب‌زاده، نماینده‌ی مردم بادغیس در مجلس نمایندگان، در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که در آن، آقای صالح این عضو مجلس را به حمایت از طالبان متهم کرده است.

در این فایل صوتی که ظاهرا آقای صالح به امیرشاه نائب‌زاده تماس گرفته، در آن آقای صالح می‌گوید: «به ما گزارش‌های پی‌درپی که سرش هیچ شکی نداریم، رسیده که خودت قوا را تشویق می‌کنی که تسلیم شو. اگر همیالی توقف ندادی و پس هدایت ندادی که {بد} کردیم، یادت باشد که جهنم روانت می‌کنم.»

معاون نخست ریاست‌جمهوری در ادامه بدون این‌که به این عضو مجلس اجازه‌ی صحبت بدهد، با لحن تندی می‌گوید: « مه کدت گپ ندارم خاین. تو میفامی که مملکت د چه حال است. تو کثیف میلیون‌ها را گرفتی و آن‌جا به طالب میگی که مه ولایت را برایت تسلیم می‌کنم. تو فکر کردی که دست‌های ما د پشت سرما بسته است و ما جنایت‌کار و جاسوسی که سرنوشت وطن را سودا کند، می‌مانیم. یک ساعت برایت وقت میتم که از عمل شومت پشیمانی کنی.»

با این حال امیرشاه نائب‌زاده، نماینده‌ی بادغیس در مجلس نمایندگان ضمن تأیید تماس تلفنی، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که آقای صالح بی‌مسؤولیت حرف زده؛ زیرا هیچ اسناد و شواهدی در این مورد ندارد.

آقای نائب‌زاده می‌گوید: « مه کسی استیم که سال‌ها در مقابل طالبان تروریست جنگیدم. این که ولسوالی‌ها و بندرها سقوط می‌کند، مه مسؤول استم؟. از بی کفایتی صالح صاحب است.»

 او می‌گوید که معاون نخست ریاست‌جمهوری باید هر اسناد و شواهدی را که در این مورد دارد، به مجلس نمایندگان ارسال کند تا مجلس پس از بررسی اسناد در این مورد تصمیم بگیرد.

این عضو مجلس حرف‌های تهدیدآمیز آقای صالح را خلاف قانون می‌داند و می‌گوید: «قانون باید یک‌سان باشد. به هیچ وجه به زور تن نمی‌دهیم. معاون صاحب غیرقانونی ادعای قتل ما را کرده. اگر اسناد داشته باشد، ارایه کند، در غیر آن به هیچ وجه آرام نمی‌شینم. از خود و ملت خود دفاع می‌کنم.»

این در حالی است که هراس‌افگنان طالب، روز چهارشنبه -۱۶ سرطان- بر شهر قلعه‌ی نو، مرکز ولایت بادغیس، حمله کردند. به دنبال آن، نیروهای ارتش عملیاتی را در داخل شهر قلعه‌ی نو راه‌اندازی کردند که در جریان آن، تلفات سنگینی به جنگ‌جویان طالب وارد شده است.

در همین حال، حسام‌الدین شمس، والی بادغیس روز جمعه-۱۸ سرطان- به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که در حال حاضر وضعیت در بادغیس آرام است و طالبان تحرکات جدی‌ای ندارند.

 آقای شمس، افزود که حوالی ساعت ۴:۰۰ عصر روز گذشته-پنج‌شنبه، ۱۷ سرطان- هراس‌افگنان طالب به گونه‌ی کامل از شهر قلعه‌ی نو بیرون کشیده شده و سازمان صلیب سرخ نیز تا ناوقت‌های شان اجساد طالبان را از شهر بیرون کرده اند.

والی بادغیس در پاسخ به این پرسش که آیا کسانی در سقوط ولسوالی‌ها و مرکز ولایت دست دارند، گفت: «خوب این گونه اتفاق‌ها بدون هم‌کاری، بدون این که دستی نباشد، نمی شود. بلی د ساحه‌ی قلعه‌ی نو، دست‌های پشت برده کار کرد، نیروهای ما را تشویق کردند تا تسلیم شوند.»

این در حالی است که پیش از این نیز، ادعاهایی وجود داشت که بزرگان قومی و شماری از اعضای مجلس نمایندگان در تبانی با طالبان، نیروهای ارتش را به تسلیمی تشویق می‌کنند. در بسیاری ولسوالی‌ها این ترفند بزرگان قومی نتیجه‌بخش بود و نیروها بدون درگیری با همه‌ی تجهیزات شان به طالبان، تسلیم شدند.

پیش از این، وزارت داخله بارها به بزرگان و متنفذین قومی در شماری از ولایت‌ها هشدار داده بود که دست از تشویق نیروهای امنیتی و نیروهای خیزش مردمی برای تسلیم‌شدن به طالبان بردارند؛ در غیرآن، مجازات خواهند شد؛ اما این هشدارها هنوزهم بی‌نتیجه بوده است.