غنی به نیروهای امنیتی و دفاعی: شما با خون خود از وطن حراست کردید، ما مدیون تان استیم

سید مهدی حسینی
غنی به نیروهای امنیتی و دفاعی: شما با خون خود از وطن حراست کردید، ما مدیون تان استیم

رییس جمهور غن، پیش از چاشت امروز سه شنبه (۲۲ اسد) در دیدار با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، ضمن تبریکی عید به منسوبین نظامی، گفت که من بالای شما به خاطر این که از وطن حراست می‌کنید، افتخار می‌کنم.

آقای غنی ضمن قدردانی از هماهنگی میان نهادهای امنیتی و دفاعی کشور گفت که «امروز نظام جمهوری اسلامی افغانستان مدیون سربازی و جان‌فشانی شما است. شما موفقانه انتخابات ولسی جرگه را تأمین امنیت کردید و یقین دارم که امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز با موفقیت تأمین می‌کنید.»

رییس جمهور، با تأکید بر این که با آینده‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی هیچ گونه معامله‌ای صورت نمی‌گیرد، گفت که توافق‌نامه‌ای که در آن هویت و اقتدار ملی افغانستان مصؤون نباشد، قابل قبول نیست.

او از اصلاحات گسترده در هر سه نهاد امنیتی و دفاعی کشور یادآور شده گفت که در شش هفته‌ی دیگر به پیلوت‌های قوای هوایی و مسؤولین نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، نمرات رهایشی توزیع می‌شود و در هر قول اردو، شهرک‌های واضح رهایشی ایجاد می‌شود تا خانواده‌های قوای مسلح با آرامش زندگی کنند.

رییس جمهور غنی در بخشی از سخنانش گفت: «ما کدام پیمان جدید با امریکا و ناتو امضا نمی کنیم؛ تمام قراردادها و پیمان‌های استراتیژیک ما با امریکا، ناتو و سایر کشورهای دنیا پابرجاست.»

وی افزود: «تا زمانی که پیمان صلح از سوی ملت به تصویب می‌رسد، استعمال قوه از وظایف عمده‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است. مبارزه‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی ما برحق است؛ زیرا به خاطر حراست ۳۵ میلیون شهروند این کشور صورت می‌گیرد.

در این دیدار، دگرجنرال بسم الله وزیری، لوی درستیز وزارت دفاع ملی و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله نیز به سرقوماندان اعلای قوای مسلح اطمینان دادند که در راستای تأمین امنیت، وادار ساختن دشمن به صلح، دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی، از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نخواهند کرد.

گفتنی است  که همزمان با پیشروی در گفت‌وگوهای صلح، هراس‌افگنان طالب به خاطر امتیازطلبی در این گفت‌وگوها، حملات تروریستی شان را افزایش داده اند. رییس جمهور غنی، هفته‌ی گذشته از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خواست که تا مشخص شدن نتیجه‌ی گفت‌وگوهای صلح، هراس‌افگنان را سرکوب کنند.