نخستین قربانی کرونا در بغلان؛ محدودیت‌های گشت‌وگذار تطبیق نمی‌شود

محراب الدین ابراهیمی
نخستین قربانی کرونا در بغلان؛ محدودیت‌های گشت‌وگذار تطبیق نمی‌شود

ویروس کرونا بیست‌ودومین قربانی‌اش را امروز (دوشنبه، ۲۵ حمل) از ولایت بغلان گرفت.

این فرد، مالک یک فروش‌گاه مواد خوراکی در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان بود که به گفته‌ی مسؤولان ریاست صحت بغلان، هیچ گونه سفر خارجی‌ای نداشته و در داخل این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده بود که در یکی از شفاخانه‌ی تداوی مریضان کرونا در بلخ جان داد.

داکتر محب‌الله حبیب، رییس صحت ولایت بغلان، شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا در میان باشندگان این ولایت را نگران‌کننده خوانده و از نارسایی‌ها در قبال قرنطین کامل شهر پلخمری و جلوگیری از تجمعات مردم از سوی ارگان‌های مسؤول، انتقاد می‌کند.

او می‌گوید که ویروس کرونا، در ولایت بغلان شیوع کرده و وارد مرحله‌ی گردش اجتماعی شده است.

آقای محب، تأکید می‌کند: «در صورت افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در بغلان، ما توانایی رسیدگی به بیماران و فراهم کردن جای مناسب برای نگه‌داری از آن‌ها را نخواهیم داشت.»

در همین حال، فعالان مدنی بغلان، نسبت به عدم هم‌آهنگی میان اعضای کمیته‌ی مبارزه با ویروس کرونا، ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که این موضوع، سبب بی‌نظمی و تطبیق نشدن تصامیم در راستای قرنطین شهر شده است.

علی فاضل، یکی از فعالان مدنی، ادعا می‌کند که بر خلاف تصمیم اعضای این کمیته که در باره‌ی مسدود شدن دکان‌ها در شهر پلخمری گرفته شده، این تصامیم عملی نشده است.

حبیب‌الله منصوری، نماینده‌ی جامعه‌ی مدنی در کمیته‌ی مبارزه با ویروس کرونا، از سیاسی و قومی شدن این کمیته سخن می‌زند و هشدار می‌دهد که اگر جلو تک‌روی‌های برخی چهره‌ها گرفته نشود، مردم با فاجعه‌ی بزرگی مواجه خواهند شد.

این فعالان مدنی، هم‌چنان فرماندهی پولیس بغلان را در راستای جلوگیری از تجمعات در داخل شهر مقصر دانسته و می‌گوید که تا کنون، حکومت محلی نتوانسته تصامیم کمیته را در داخل مرکز و ولسوالی‌های این ولایت که به شدت زیر تهدید ویروس کرونا قرار دارند، عملی کند.

با این حال، فرماندهی پولیس بغلان می‌گوید که مردم با نیروهای پولیس هم‌کاری نمی‌کنند و پس از این، با متخلفان برخورد جدی‌تری صورت خواهد گرفت.

جاوید بشارت، سخن‌گوی پولیس بغلان، می‌گوید که تمام آمادگی‌ها در راستای جلوگیری از تجمعات مردم و عملی کردن تصامیم کمیته‌ی مبارزه با ویروس کرونا، روی دست گرفته شده است.

آقای بشارت، از باشندگان ولایت بغلان می‌خواهد که در راستای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، با پولیس هم‌کاری کرده و از گشت‌وگذار بی‌جا خودداری کنند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا کنون چهار مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت بغلان ثبت شده که از این میان، تنها یک مورد آن در شهر مزارشریف، جان باخته است.

از سویی هم، یک منبع در ریاست صحت ولایت بغلان، از ثبت یک رویداد جدید ویروس کرونا در این ولایت خبر می‌دهد که با این وجود، شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت، به پنج نفر می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x