پیامدهای زیان‌بار حمله بر فرماندهی پولیس بغلان

محراب الدین ابراهیمی
پیامدهای زیان‌بار حمله بر فرماندهی پولیس بغلان

حمله‌ی مهاجمان مسلح، بر فرماندهی پولیس بغلان که با منفجر ساختن یک تانک نظامی در بخش شمالی آن آغاز شد، بر علاوه‌ی تخریب دیوارهای این اداره‌ی مهم دولتی، ده‌ها منزل مسکونی را نیز ویران کرده است.

خانه‌هایی که در یک و نیم کیلومتری اطراف محل رویداد قرار دارند، در اثر شدت انفجار آسیب دیده‌اند؛ اما افرادی که در نزدیکی فرماندهی پولیس بغلان زندگی می‌کنند، بیشترین خسارات مالی را متحمل شده‌اند.

زلمی، باشنده‌ی ۱۵۰کوتی که روبروی فرماندهی پولیس بغلان و محل انفجار زندگی می‌کند، تمام دروازه‌های منزل و شیشه‌های پنجره‌اش شکسته و سقف اتاق‌هایش نیز فروریخته است. او از رویداد‌های تروریستی، خاطرات بدی دارد.

حملات تروریستی، چهار سال قبل پسر ۲۱ ساله‌اش را از او گرفته بود؛ اما حالا خانه و کاشانه‌ی او را ویران کرده و ۵ عضو خانواده‌اش را نیز زخمی ساخته است.

در کنار زلمی، منزل دیگری نیز تخریب شده و چند نفر با نگرانیِ تمام، در حال بیرون‌کشیدن وسایل خود، از زیر آوار خاک استند. نگرانی و دردشان فراتر از تصور است. نمی‌خواهند در این مورد حرف بزنند. «برو بیادر! کی به غصه‌ی گپای ما است.»

منازلی که در اطراف محل رویداد قرار دارند، طوری آسیب دیده‌اند که اکثر مالکان آن، توان بازسازی آن را ندارد.

محمدجان که در پی این رویداد، زیان‌های زیادی متحمل شده، می‌گوید که با گذشت ۲۴ ساعت، هیچ مقام و اداره‌ای به آنان سر نزده است.

او یک ماه قبل به خاطر برگزاری محفل نامزدی پسرش، حدود صد هزار افغانی را، صرف نوسازی خانه‌هایش کرده بود؛ اما حالا ناچار است تا پول بیشتری را مصرف کند.

عبدالصبور، وکیل گذر منطقه‌ی ۱۵۰کوتی می‌گوید که در اثر برخورد پاره‌های آهن و شکستن شیشه‌ها، بیش از ۱۰ زن و کودک زخم برداشته‌اند و دو تن دیگر نیز جان باخته‌اند.

تاکنون هیچ نهاد دولتی‌ای از خسارات وارد‌شده آماری ارایه نکرده است. وکیل گذر این منطقه می‌گوید که حدود ۲۰ منزل کاملاً ویران شده و بالاتر از ۳۰ خانه‌ی دیگر نیز زیان‌مند شده‌اند.

انتقادها

رسیدن یک تانک هاموی مملو از مواد انفجاری تا عقب دفتر فرماندهی پولیس بغلان و منفجر شدن آن، سوال های بسیاری نزد مردم خلق کرده است.

بر اساس گفته‌های شاهدان عینی، این تانک هاموی از مقابل دروازه‌ی عمومی فرماندهی پولیس که نیروهای زیادی برای بررسی موترهایی که وارد این اداره می‌شوند موظف‌اند عبور کرده و درست در عقب طعام‌خانه، خود را به دیوار کوبیده و منفجر کرده است. در جایی که این رویداد صورت گرفته است شمار زیاد نیروها برای اجراشدن معاشات شان انتظار می‌کشیدند.

پس از انفجار و فروریختن دیوار فرماندهی، مهاجمان دیگری که به گفته مسؤولان تعداد شان ۶ نفر بود، با عبور از میان گرد و غبار خود را به داخل رساندند و به تیراندازی پرداختند.

این حمله که ساعت ۱۲ چاشت روز یک‌شنبه آغاز شد و با گذشت حدود ۵ ساعت با وارد عمل شدن نیروهای کوماندو  کشته شدن مهاجمان پایان.

تاکنون هیچ مقامی پاسخ نمی‌دهد که این تانک هاموی از کجا حرکت کرده و چگونه از همه ایست‌های بازرسی‌ای که در اطراف شهر پلخمری قرار دارند عبور کرده است و گذشته از آن ۶ مهاجم دیگر بااین‌همه مهمات که ۵ ساعت تمام جنگیدند؟ آن‌هم با سلاح سبک و سنگین!

تلفات

احمد فرید بسیم، والی بغلان، پس از گذشت ۲۴ ساعت از وقوع این رویداد، گفت که این حمله از سوی سازمان اطلاعاتی پاکستان «آی اس آی» طراحی شده است.

والی بغلان افزود که در این حمله ۱۸ سرباز پولیس جان باخته و دست‌کم ۵۰ نظامی و غیرنظامی زخمی شده‌اند، اما برخِ منابع، تعداد کشته‌شدگان را بالاتر از این می‌خوانند.

واکنش‌ها در برابر این رویداد

نا وقت روز گذشته خوشحال سادات معین ارشد امور امنیتی وزارت داخله، با چرخ‌بال به بغلان آمد و در نخستین اقدام، فرمانده‌ی پولیس و آمر امنیت این ولایت را از وظیفه برکنار و به‌جای آنان، نیاز محمد نیازمند را به‌عنوان فرمانده‌ی پولیس و نقیب الله یوسفی را به‌عنوان آمر امنیت معرفی کرد.

این نخستین رویداد مرگبار و پیچیده در ولایت بغلان است که بر مهم‌ترین نهاد نظامی این ولایت انجام می‌شود. دیده شود که تغییرات جدید در این اداره، تا چه حد می‌تواند بر اوضاع شکننده‌ی امنیتیِ آن تاثیرگذار واقع شود.