استرالیا خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شد

صبح کابل
استرالیا خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان شد

سفیر استرالیا در دیدار با مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که کشورش، آتش‌بس را برای زمینه‌سازی صلح پایدار در افغانستان مهم می‌داند و از آن حمایت می‌کند.

دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حمد الله محب، با لچلن استران، رییس عمومی بخش آسیای جنوبی و غربی در وزارت خارجه‌ی استرالیا و نیکولاگوردن اسمیت، سفیر این کشور در کابل، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در این دیدار، روی همکاری‌های منطقه‌ای برای صلح، آتش‌بس، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت‌وگو شده است.

مشاور امنیت ملی، در این دیدار گفته است که اصلاحات در نهادهای امنیتی، سبب کاهش بی‌سابقه‌ی تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی شده است.

هم‌چنان، سفیر استرالیا نیز در این دیدار، اطمینان داده است که کشورش در بخش‌های مختلف به خصوص عرصه‌ی نظامی، به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه می‌دهد.

این در حالی است که ششمین دور گفت‌وگوها، میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان گروه طالبان، برای پنجمین روز، پس از یک روز وقفه به دلیل آغاز ماه رمضان، امروز سه‌شنبه (۱۷ ثور) از سر گرفته شد.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر دیگران، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و اعلام آتش‌بس، از موضوعات مورد بحث در این دور گفت‌وگوها عنوان شده است. دور ششم گفت‌وگوها میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد.