وزارت صحت: ویروس کرونا در افغانستان وارد مرحله‌ی گردش اجتماعی شده است

صبح کابل
وزارت صحت: ویروس کرونا در افغانستان وارد مرحله‌ی گردش اجتماعی شده است

وزارت صحت، اعلام کرده است که ویروس کرونا در افغانستان، وارد مرحله‌ی گردش اجتماعی شده است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت، روز چهارشنبه (۶ حمل) در یک نشست خبری گفت که آمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، به شمول چهار عضو نیروهای خارجی مستقر در این کشور، به ۷۹ مورد رسیده است.

او افزود که در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲ مورد مثبت ویروس کرونا در هرات، ۱ مورد مثبت در کابل و ۴ مورد مورد مثبت در میان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و یک مورد مشکوک در میان اعضای مجلس نمایندگان ثبت شده است.

آقای مایار، تصریح کرد، شماری از افرادی که به تازگی در ولایت هرات به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، هیچ سفری به ایران نداشته‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که «کوید۱۹» در افغانستان، وارد مرحله‌ی گردش اجتماعی شده است.

او تأکید کرد که جدی نگرفتن سفارشات صحی از سوی شهروندان افغانستان، نگران‌کننده است و احتمال افزایش آمار مبتلایان را بیشتر می‌کند.

با این حال، به گفته‌ی او، به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، قیود روزگردی در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع شده است.

این در حالی است که تا کنون، ۷۹ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است. بر اساس آمار وزارت صحت، تا کنون ۵۳ نفر در هرات، ۴ نفر در سمنگان، ۲ نفر در بلخ، ۱ نفر در بادغیس، ۱ نفر در غور، ۲ نفر در فراه، ۱ نفر در کندهار، ۱ نفر در دایکندی، ۲ نفر در زابل، ۳ نفر در کابل، ۳ نفر در لوگر، ۱ نفر در کاپیسا، ۱ نفر در غزنی و چهار نفر در میان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از این میان، تا کنون دو نفر در دایکندی و هرات بهبود یافته‌اند و دو نفر نیز در بلخ و هرات، جان باخته‌اند.