اعتراض زنان کارکن خدمات ملکی؛ ۱۰ ماه می‌شود که در بی‌سرنوشتی قرار داریم

صبح کابل
اعتراض زنان کارکن خدمات ملکی؛ ۱۰ ماه می‌شود که در بی‌سرنوشتی قرار داریم

اجماع زنان کارکن خدمات ملکی، با راه‌اندازی یک حرکت اعتراضی، تأکید می‌کنند که پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، آن‌ها در بی‌سرنوشتی شغلی قرار گرفته اند.

شماری از اعضای کارکن خدمات ملکی روز پنج‌شنبه -۱۹جوزا-، در یک حرکت اعتراضی در منطقه‌ی شهر نو کابل، می‌گویند که پس از روی کارآمدن طالبان نه تنها زنان از بست‌های خدمات ملکی اخراج شدند که حقوق باقی مانده‌ی آنان نیز، از سوی اداره‌های مربوط پرداخت نشده است.

در بیانیه‌ی این زنان، آمده است: «طی یک اقدام، تمامی ۱۲۰ زن کارمند کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی از بست‌های شان حذف که در اثر‌ سعی و تلاش این زنان، تنها ده نفر آنان مجددا استخدام و بقیه ۱۱۰ نفر دیگر هم‌چنان در بی سرنوشتی به سر می‌برند.»

به گفته‌ی این زنان، کارمندان زن در خدمات ملکی افغانستان بر مبنای قانون و طی پروسه‌های غیر سیاسی وارد سیستم دولت شده بودند و نباید تغییرات رژیم سیاسی منجر به بی‌سرنوشتی آن‌ها شود.

آن‌ها در ادامه، از جامعه جهانی نیز، خواسته اند که به وضعیت زنان افغانستان توجه کند و اجازه ندهد که بیش‌تر از این زنان و دختران این کشور آسیب ببینند.

به گفته‌ی بانوان معترض، بسیاری از آن‌ها نان‌آور خانواده‌های شان بودند و پس از آمدن طالبان، سیستم اقتصادی خانواده‌های شان مختل شده و با بحران گرسنگی و ناامنی غذایی مواجه شده‌اند.

این در حالی است که اجماع زنان کارکن خدمات ملکی در ماه جدی سال گذشته‌ی خورشیدی نیز، یک نشست خبری در پیوند به بی‌سرنوشت‌ماندن شان برگزار کرده بودند؛ اما دیده می‌شود که طالبان هیچ توجهی به خواست‌های شهروندان به ویژه زنان کشور ندارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x