حمدالله محب: بیش‌تر از هر زمان دیگر به صلح نزدیک‌ شده ایم

صبح کابل
حمدالله محب: بیش‌تر از هر زمان دیگر به صلح نزدیک‌ شده ایم

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که این کشور پس از چهار دهه جنگ، بیشتر از هر زمان دیگر به صلح نزدیک‌ شده است.

آقای محب که شام روز شنبه (۱۵ قوس)، در نشست منامه در بحرین صحبت می‌کرد، گفت که سال‌ها جنگ در افغانستان، بخشی بزرگ از زیرساخت‌های این کشور را تخریب کرده است.

او افزوده است: «ما در حال بازسازی دوباره‌ی چیزهایی استیم که تخریب شدند. ما بسیار آسیب دیده ایم. با هر تغییری که در افغانستان به وجود آمد، چیزهای زیادی را از دست دادیم. ما امروز بیش از ۵ میلیون مهاجر در کشورهای دیگر داریم. برای ما مهم است که همه چیز دوباره ساخته شود.»

مشاور امنیت ملی، در این نشست تاکید کرد که با وجود مشکلات زیاد، امروز افغانستان یک حکومت پاسخ‌گو دارد و نیروهای امنیتی این کشور، حدود ۹۵ درصد عملیات‌های نظامی را به تنهایی انجام می‌دهند.

آقای محب گفت، دولت افغانستان در حالی که تلاش می‌کند، روابط دیپلماتیک خود را تقویت کند، هم‌چنان به دنبال پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان است.

او گفت: «ما در حال مذاکره با طالبان استیم، تا جنگ در افغانستان پایان یابد. ما امیدواریم که دوباره به جایی برسیم که بودیم. یک افغانستان باثبات که هم با خودش در صلح باشد و هم با همسایه‌هایش.»

گفتنی است که نشست منامه در بحرین، با حضور وزرای خارجه‌ی عراق و اردن در مورد حل منازعات شرق میانه برگزار شده بود.

آقای حمدالله‌ محب، پیش از این نیز در دیدار با میگل برگر، معاون وزارت خارجه‌ی آلمان گفته است: «خشونت‌های جاری از سوی طالبان قابل قبول نبوده و باید با توجه به شرایط در برابر طالبان تصمیم گرفته شود.»

همزمان با شرکت آقای محب در این نشست، در کابل نخستین نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی بر گزار شد. در این نشست رییس جمهور غنی گفت که دولت و مردم افغانستان اراده‌ی قاطع برای برقراری صلح دارند و طالبان نیز باید از خود اراده‌ی سیاسی نشان بدهند، زیرا گذاشتن این بار سیاسی، تنها بر شانه‌های دولت و ملت درست نیست.

او از گروه طالبان خواست که به صدای برحق مردم افغانستان برای تامین صلح و ثبات، لبیک گویند و دست از جنگ بردارند. آقای غنی گفت:« یک پیام واضح به طالبان دارم که سیاسیون، ملت و دولت شما را به حیث یک واقعیت می‌پذیرد. با شما صلح می‌خواهیم؛ اما شما باید واقعیت‌های جامعه را درک کنید. بیایید بر زخم شش نسل گذشته مرهم بگذاریم و این بار مسوولیت بالای شانه‌های همه ما می‌باشد.»

رهبران حکومت افغانستان در حالی این اظهارات را مطرح کرده اند که هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوها میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان، این گروه، حملات خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش وزارت داخله، در جریان یک ماه گذشته، ۱۳۴ غیرنظامی در نتیجه‌ی حمله‌های انفجاری و انتحاری طالبان کشته شدند و بیش از ۳۴۰ نفر دیگر زخم برداشته اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x