مالک «آسمان»: از ترس جانم پی‌گیر قتل «سگم» نشدم

محمد رحیم ملک‌زی
مالک «آسمان»: از ترس جانم پی‌گیر قتل «سگم» نشدم

اخیرا تصاویری در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد دختر نواجوانی با دست‌های آلوده به خون جسد حیوانی را در آغوش گرفته است. این دختر، صهبا و باشنده‌ی ولایت هرات است. او می‌گوید که روز جمعه (۱۸دلو) هنگامی که با پدر، دو خواهر و سگش (آسمان) برای کوه‌نوردی به یکی از کوه‌های این ولایت رفته بودند و موقع پایین شدن از کوه، افراد مسلح ناشناس بر سگ او شلیک کردند.
صهبا می‌گوید: «خودم یک ورزش‌کارم. در کنارش کوه‌نوردی می‌کنم. طبق معمول روز جمعه همراه با پدر، دو خواهرم و آسمان به کوه‌نوردی رفتیم. از ساعت ۳ تا ۵ کوه‌نوردی کردیم. پدرم برای این که به نماز شام به خانه برسد، اسرار کرد که برگردیم. موقع که از کوه پایین می‌شدیم. اون پایین یک رمه گوسفند بود. چوپان به طرف آسمان شلیک کرد. من و پدرم طرف آسمان دویدیم و صدا کردیم که درنده نیست. هنوز یک توله است. اما اون مرد سه بار دیگر شلیک کرد و آسمان به زمین افتاد.»
او در ادامه می‌گوید، با شلیک چهارم، چندین فرد ناشناس دور بر آن‌ها را گرفتند و با تهدید او و پدرش خواستند که منطقه‌ را ترک کنند. « خیلی گریه و التماس کردم که بگذارید جسد آسمان را باخودم ببرم؛ اما با گذاشتن تفنگ بر سر پدرم وادار مان کردند که آن‌جا را ترک کنیم.»
به گفته‌ای صهبا، به دلیل شوکی که از کشته شدن آسمان بر او وارد شد، حتا دو روز در شفاخانه‌ی بستر بود و حالا تصمیم گرفته است که به همین دلیل ولایت هرات را به مقصد ایران ترک کند.
ظاهرا این قضیه با گذشت یکی دو روز، رنگ دیگری به خود گرفته است و این دختر جوان را واداشته است که از ترس جانش‌ به پولیس شکایت نکرده و وطنش را ترک کند. صاحب آسمان می‌گوید: «به دلیلی، زیاد پی‌گیر این قضیه نبودم، هی دارند ما را به مجیب الرحمان بسته می‌کنند. ما اصلا کاری به آن‌ها نداریم. کسی با ما طرف نبوده، نه مجیب الرحمان بوده و نه کسی دیگه… ما هیچ شکایتی از مجیب الرحمان اینا نداریم. افراد ناشناس بود و نتوانستیم بشناسیم اونا ره… به این دلیل خودم کمی ترسیدم به خدا. به خاطر آینده‌ی خود به خاطر خواهران خود… مه دارم در این شهر زندگی می کنم. به این خاطر تصمیم گرفتیم که برای مدت کوتاهی به ایران برم.»

صهبا بارکزی

با تماسی که با فرماندهی پولیس هرات داشتیم، آن‌ها ادعا کردند که تا کنون هیچ فردی نسبت به وقوع این قضیه به پولیس شکایت نکرده و پولیس بدون شکایت و اطلاع دقیق، نمی‌تواند به این قضیه رسیدگی کند.
عبدالاحد ولی‌زاده، سخن‌گوی فرماندهی پولیس هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که تاکنون این قضیه فقط در حد پست‌های فیسبوکی بوده و هیچ اطلاعی درمورد چگونگی و زمان وقوع این قضیه داده نشده است.
آقای ولی‌زاده افزود: «تنها عکسی به فیسبوک گذاشته شد و خلاص. اگر کسی شکایت داشته باشد. خوب بیاید شکایت کند تا عاملان این قضیه مشخص شود. حال که اصل قضیه چه بوده، خود شخص می‌داند. همین که وقتی اتفاقی می‌افتد و کسی اطلاع به پولیس نمی‌دهد، خودش بحث برانگیز است.»
از سویی‌هم، جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات نیز به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که شکایت در مورد چگونگی کشته شدن این سگ و این که افراد مسلح او را کشتند، نشده؛ اما در صورتی که شکایتی در این مورد ثبت شود، به قاطعیت به آن رسیدگی خواهد شد.
کشته شدن سگ این دختر در هرات از سوی افراد مسلح ناشناس با واکنش‌های زیاد در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در برگه‌ی فیسبوک خود نوشته است: «احتمالن هیچ ارگانی برای حمایت از حقوق حیوانات نیست، کسی قادر به درک و شناسایی میزان آسیب روحی و ترس صهبا نباشد، شاید کشتن سگ یک دختر به جرم این‌که صاحبش زن است، اشکالی نداشته باشد و حالا که صهبا از زندگی در افغانستان و انجام هر فعالیتی دل‌زده و ناامید شده، قصد مهاجرت دارد و تمام وسایل خود را به حراج گذاشته مهم نباشد. هرات دیر زمانی است که دست‌خوش زن ستیزی و بستر بنیادگرایی شده و هیچ ارگان امنیتی و حکومتی در حمایت از حقوق زنان به آن توجهی ندارد. تبلیغ امثال مجیب الرحمان به دیگران، مخصوصا افراد مسلح غیر مسؤول اجازه می‌دهد دفعه‌ی بعدی به خود صهبا و خانواده‌اش شلیک کنند.»

فلسفه‌ی نگه‌داری «سگ» از نگاه اسلام
بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی به این باور اند که افراد ناشناس به دلیلی سگ این دختر خانم را کشته اند که صاحب‌اش یک دختر بوده است. خواستیم در مورد این که آیا نگه‌داری سگ و حیوانات خانه‌گی از نگاه اسلام چه حکمی دارد؟ دیدگاه علما را نیز بگیریم.
مولوی عالمیار، یک‌تن از علمای دینی ولایت هرات به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که نگه‌داری حیوانات مرده‌گوشت و درنده از نگاه اسلام جایز نیست و ممنوع قرار داده شده است.
آقای عالمیار افزود: «در حدیث پیامبر اسلام آمده است که می‌گوید، خداوند به خانه‌ی کسی که در آن حیوان درنده و تصاویر اشیاء زنده باشد، در آن‌جا فرشته داخل نمی‌شود. نگه‌داری حیوانات درنده به مانند سگ، از نگاه اسلام جایز نیست؛ مگر کسانی که سگ را برای پاسبانی در بیرون از خانه، برای شکار و برای رمه‌ی گوسفندان نگه‌داری می‌کنند؛ ولی نگه‌داری سگ در داخل خانه از نگاه شریعت ممنوع قرار داده شده است.»
صهبا بارکزی، یک باشگاه کاراته در ولایت هرات دارد و درحال حاضر به عنوان عضو تیم ملی کاراته نیز فعالیت دارد، او به دلیل شوکی که دیده است، می‌گوید: «فکر می‌کنیم همین قدر مبارزه کافی است، جنگیدن کافی است. باید بریم، هر جا که باشد فقط افغانستان نباشد. پدرم اسرار می‌کرد که برای آسمان جای‌گزین می‌گیرد؛ اما گفتم نه، فقط خواهش کردم که از این کشور بروم، چون فردا ممکن است در این شهر وحشی، یک بلای دیگر سر خواهرانم بیاید.»