جنگ در افغانستان: در هفته‌ی گذشته بیش‌تر از ۱۴۰۰ طالب کشته و زخمی شده است

روح‌الله طاهری
جنگ در افغانستان: در هفته‌ی گذشته بیش‌تر از ۱۴۰۰ طالب کشته و زخمی شده است

افغانستان کشوری است که زندگی بیش‌تر شهروندان آن به جنگ گروه خورده؛ شماری در جنگ کشته یا زخمی می‌شوند و شماری هم دچار آسیب روانی ناشی از آن استند. در هفته‌ی گذشته، شهروندان افغانستان مانند هفته‌های دیگر، روزهای خون‌باری را سپری کردند؛ روزهایی که در آن، نزدیک به ۴۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده است.

 بر بنیاد گزارش‌های رسانه‌های افغانستان، در هفته‌ی گذشته -از چهار شنبه، ۲۹ ثور تا سه‌شنبه، ۴ جوزا-، در ۲۰ ولایت‌ افغانستان جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان داشته است. در این جنگ‌ها، ۲۴ غیرنظامی به شمول کودکان و زنان کشته و  نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

شماری از این کشته‌شدگان، مسافرانی بودند که از یک ولایت به ولایت دیگر سفر می‌کردند. در ۲۹ ثور، سه غیرنظامی در حالی که از ولسوالی لعل‌و‌سرجنگل ولایت غور به سوی هرات در حرکت بودند، در مربوطات شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت، توسط افراد مسلح تیرباران شدند. تیرباران مسافران در شاه‌راه‌های کشور، رویداد تازه‌ای نیست. پیش از این، بارها افراد مسلح به شمول گروه طالبان، مسافران زیادی را در مسیر شاه‌راهای کشور کشته و یا این که با خود به گروگان گرفته اند؛ به گونه‌ی نمونه: در جریان هفته‌ی گذشته، گروه طالبان، ۷ مسافری را که از مرکز شهر غزنی به سوی ولسوالی جاغوری در حرکت بودند، از موتر پیاده کرده و با خود برده اند. تا اکنون از سرنوشت این مسافران خبری نیست.

جنگ در افغانستان به شیوه‌های مختلفی از شهروندان قربانی می‌گیرد؛ شماری از شهروندان که در مناطق جنگی زندگی می‌کنند، در اثر حمله‌های گروه طالبان بر پایگاه‌ها نیروهای امنیتی، کشته و زخمی می‌شوند و شماری دیگر که در مراکز شهرها زندگی می‌کنند، در اثر انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای، ماین‌های مقناطیسی، یا حمله‌های انتحاری و ترورهای هدف‌مند کشته و زخمی می‌شوند. در هفته‌ی گذاشته، برخی از کشته‌شده‌ها در انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای، کودکان و زنان بوده اند. پنج‌شبنه -۳۰ ثور- در اثر برخورد موتر حامل شهروندان ملکی با ماین کنارجاده‌ای در ولسوالی نادعلی هلمند، ۱۰ کودک و سه زن کشته، پنج کودک و راننده‌ی موتر زخمی شده است. همین‌گونه، روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته -۳۱ ثور- به اثر اصابت مرمی هاوان در یک خانه‌ی مسکونی در تخار، یک کودک کشته، یک زن و یک کودک دیگر زخمی شده است.

کشتار افراد ملکی در کل و کودکان به‌گونه‌ی خاص، نقض صریح حقوق بشر و خلاف قوانین جنگ است. کمیسیون حقوق بشر افغانستان، جمعه – ۳۱ ثور- با نشر اعلامیه‌ای، گفت که بیش‌ترین هزینه‌ی جنگ را غیرنظامیان می‌پردازد و «هرچه زودتر خشونت‌ها متوقف، آتش‌بس دایمی برقرار و صلح عادلانه، پایدار و فراگیر تأمین شود!»

در کنار کشته‌شدن افراد در اثر انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای و شلیک‌های نیروهای مسلح در هفته‌ی گذشته، شماری از شهروندان از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شدند. در هفته‌ی گذشته، چهار عضو یک خانواده در ولایت کندز، یک آموزگار در پروان و یک دادستان هم در ولایت جوزجان، از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شده اند. از سویی هم، در نتیجه‌ی انفجار ماین‎های کنارجاده‌ای در کابل و بدخشان در هفته‌ی گذشته، ۱۴ شهروند کشور زخم برداشته است.

کتمان تلفات نیروهای امنیتی

در هفته‌ای که گذشت، رسانه‌ها، از کشته‌شدن دو کارمند امنیت ملی در ولایت لوگر گزارش داده است. در کنار آن، گروه طالبان با نشر ویدیویی، ادعا کرده که ۲۶ سرباز ارتش در ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردک، به گروه طالبان تسلیم شده است. با این‌ که جنگ در شماری از ولایت‌های افغانستان به شدت ادامه دارد و گروه طالبان برخی از ولسوالی‌ها را سقوط داده؛ اما آمار تلفات نیروهای امنیتی با رسانه‌ها شریک نشده است.

 در هفته‌ی گذشته، ولسوالی جلریز میدان‌وردک و دولت‌شاه لغمان، به دست طالبان سقوط کرد. گروه طالبان پس از سقوط ولسوالی دولت‌شاه تا نزدیکی شهر مهترلام مرکز ولایت لغمان نیز پیش‌روی داشته است؛ اما نهادهای امنیتی افغانستان، گفته اند که در این ولسوالی‌ها، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور «عقب‌نشینی تکتیکی» داشته و تلفاتی بر آن‌ها وارد نشده است.

تلفات گروه طالبان در هفته‌ی گذشته

 در جریان هفته‌ی گذشته -از چهارشنبه، ۲۹ ثور تا سه شنبه، ۴ جوزا-، گروه طالبان در میدان جنگ، تلفات سنگینی را متحمل شده است. در اثر حمله‌های هوایی نیروهای ارتش، در دفاع از پایگاه‌های نیروهای امنیتی و عملیات بازپس‌گیری شماری از ولسوالی‌ها در هفته‌ی گذشته، بیش‌تر از ۱۴۰۰ جنگ‌جوی طالب کشته و زخمی شده است.

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع ملی، در جریان هفته‌ی گذشته، ۸۰۳ جنگ‌جوی گروه طالبان کشته، ۶۰۹ جنگ‌جوی دیگر زخمی و ۱۲ جنگ‌جوی آن، از سوی نیروهای امنیتی-دفاعی افغانستان، بازداشت شده است.

بر بنیاد اطلاعات این وزارت، این جنگ‌جویان طالب، در جریان درگیری در ۲۰ ولایت؛ کابل، زابل، ننگرهار، لغمان، بغلان، غزنی، هلمند، کندهار، هرات، بادغیس، بلخ، فاریاب، جوزجان، سرپل، کاپیسا، لوگر، فراه، تخار، میدان‌وردک و نیمروز، کشته و زخمی شده اند. از سویی، در اثر حمله‌ی هوایی نیروهای امنیتی در هلمند، ۱۳ عضو شبکه‌ی القاعده نیز کشته شده است.

نیروهای امنیتی افغانستان در هفته‌ی گذشته، توانسته اند که ۲۷ نظامی و ۲۲ غیر نظامی را در ولایت هرات و بغلان از زندان‌های گروه طالبان آزاد کنند.

این در حالی است که تا اکنون نزدیک به ۳۰ درصد نیروهای خارجی افغانستان را ترک کرده و در کنار این، گفت‌وگوهای صلح افغانستان نیز نتیجه‌ی ملموسی در پی نداشته است. قرار بود که پس از عید رمضان، نشست استانبول برای صلح افغانستان برگزار شود؛ اما منابعی از شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گویند که به دلیل تیرگی رابطه‌ی امریکا و ترکیه و کم‌علاقه‌بودن طالبان به صلح، نشست استانبول، به این زودی برگزار نمی‌شود.