روزنامه‌ی صبح کابل، نشرات رسمی خود را آغاز کرد

عبدالرازق اختیاربیگ
روزنامه‌ی صبح کابل، نشرات رسمی خود را آغاز کرد

روزنامه‌ی صبح کابل، روز یک‌شنبه (۱۵ ثور) طی برنامه‌ای با حضور فعالان رسانه‌ای، به‌گونه‌ی رسمی نشرات خود را آغاز کرد.

مختار پدرام، صاحب‌امتیاز روزنامه‌ی صبح کابل، در این برنامه گفت که در جریان سال‌های اخیر، خبرنگاران زیادی در افغانستان در راستای اطلاع‌رسانی، جان‌های خود را از دست داده‌اند.

او تاکید کرد: «پیام ما به تروریستان این است که هیچ‌چیزی مانع فعالیت ما نخواهد شد. ما قوی‌تر از گذشته فعالیت خواهیم کرد. متعهد به اطلاع‌رسانی‌ استیم و تا توان داریم پیش خواهیم رفت.»

این روزنامه، در حالی نشرات خود را آغاز کرد که بنا بر گفته‌های نهاد‌های حامی رسانه‌ها، در جریان یک سال گذشته، بیش از ۲۰۰ رسانه در این کشور از فعالیت باز مانده‌است.

مجیب خلوتگر، مسؤول نهاد نی-حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان- در این برنامه گفت: «سال گذشته ۵ تلویزیون، ۱۶ رادیو و ۱۸۰ رسانه‌ی چاپی از نشر بازمانده است. تولد یک رسانه‌ی تازه در چنین اوضاعی، امیدوارکننده است.»

آقای خلوتگر گفت که با تولد هر رسانه‌، قفل‌های ذهنی مردم باز می‌شود و این‌گونه دیگر نیازی به زندان نخواهد بود. این موضوع می‌تواند نوید خوبی برای بشر باشد.

او همچنان مشکلات مالی، تهدیدهای امنیتی و عدم دسترسی به اطلاعات را از دلایل اصلی کاهش فعالیت‌های رسانه‌ای در افغانستان خواند.

از سویی هم جعفر راستین، رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ که در این برنامه سخن می‌گفت، فساد را تهدیدی در برابر رسانه‌ها دانست و گفت: «ما، فساد را می‌پذیریم. باید بپذیریم که همین فساد مانع اصلی در برابر اطلاعات است و افراد فاسد به دلیل ترس از فاش‌شدن، اطلاعات را سانسور می‌کنند.»