افغانستانی‌های مبتلا به کوید-۱۹ در ایران رایگان درمان می‌شوند

مجیب ارژنگ
افغانستانی‌های مبتلا به کوید-۱۹ در ایران رایگان درمان می‌شوند

۲۹ دسامبر سال پیش بود که نخستین فرد گرفتار‌ شده به ویروس کرونا در شهر ووهان چین، شناسایی شد؛ پس از آن این ویروس در کم‌تر از سه ماه توانست به بیشتر از ۱۸۰ کشور جهان راه پیدا کند.

به اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، در این کشور تا روز جمعه (۱۶ حمل)، ۳۲۹۴ تن به دلیل گرفتاری به ویروس کوید-۱۹، جان باخته اند و ۵۳ هزار و ۱۸۳ تن دیگر به این ویروس آلوده شده اند.

گسترش کوید-۱۹، در ایران از آن جا نگران‌کننده است که افغانستان، ۲٫۵ میلیون مهاجر در این کشور دارد.

شیوع کوید-۱۹، در ایران باعث شده است که روند بازگشت مهاجران افغانستانی از این کشور شدت پیدا کند به نحوی که روزانه تا ۱۶۰۰۰ مهاجر افغانستانی از ایران به کشور برگشته اند.

در آغاز شیوع و همه‌گیر شدن ویروس کوید-۱۹، در ایران، شماری از مهاجران افغانستان از برخورد دوگانه‌ی پزشکان و بیمارستان‌های این کشور، در برابر مهاجران شکایت کرده و گفته اند که بیمارستان‌های ایران، از پذیرش مهاجران افغانستانی مصاب به کوید-۱۹، خودداری می‌کند.

هر چند وزارت مهاجران و بازگشت‌کنندگان افغانستان، مشکل در رسیدگی به مهاجران افغانستانی‌ای که در ایران به ویروس کوید-۱۹، گرفتار شده اند را پیش از این تأیید می‌کرد؛ اما ساعتی نمی‌گذرد که محمد عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و بازگشت‌کنندگان، در صفحه‌ی فیسبوکش، متنی را به نشر رسانده است که نشان می‌دهد، دولت ایران از این پس بدون تبعیض در رسیدگی به مبتلایان ویروس کوید-۱۹، همه را چه از شهروندان ایران و چه مهاجران بدون حق بیمه را، رایگان زیر درمان قرار می‌دهد.

عبدالباسط انصاری، سخن‌گوی وزارت مهاجران و بازگشت‌کنندگان افغانستان، امروز شنبه (۱۶ حمل)، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که در نشستی که چندی پیش با معاون سفیر ایران در کابل داشتیم و همین‌گونه تلاش‌های اتشه‌ی ما در تهران باعث شد که پیشنهادهای ما در رابطه به مشکل‌های موجود در بیمارستان‌های ایران، برای رسیدگی به مهاجران افغانستان‌ای که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، از سوی دولت ایران پذیرفته شده است؛ دولت ایران، تعهد کرده است، آن‌هایی را که به ویروس کرونا گرفتار شده اند به گونه‌ی رایگان درمان کند.

 با وجود گسترش ویروس کرونا در ایران، هنوز روشن نیست که چه شمار از مهاجران افغانستانی در این کشور، به ویروس کوید-۱۹، گرفتار شده اند و این ویروس از آن‌ها چند قربانی گرفته است.

بی‌بی‌سی، در گزارشی که ۱۰ حمل، به نشر رسانده است، به نقل از سفیر افغانستان در تهران، شمار جان‌باخته‌گان مهاجران افغانستانی در ایران، به اثر کوید ۱۹، را ۵۰ نفر خوانده است؛ این رقم از سوی وزارت مهاجران و بازگشت‌کنندگان افغانستان تأیید نشده است.

آقای انصاری، می‌گوید: «در ایران، ۱۶ نفر از مهاجران افغانستان، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند؛ اما آمار دقیق از شمار مبتلاشدگان به این ویروس در دست نیست.»

این در حالی است که محمد‌رضا باهر، معاون سخن‌گوی وزارت مهاجران و بازگشت کنندگان، ده روز پیش (۵ حمل)، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفته بود، آمار کسانی که به ویروس کرونا گرفتار شده اند، در دست نیست؛ چون در ایران حالت قرنطینه است؛ اما ۱۶ مهاجر افغانستانی در ایران به اثر گرفتاری به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

این همه در حالی است که شمار جان‌باخته‌گان و رقم گرفتار‌شدگان به ویروس کوید-۱۹ در ایران، روز به روز در حال افزایش بوده و سازمان جهانی بهداشت، ایران را از شمار آسیب‌پذیر‌ترین کشورها در برابر این ویروس اعلام کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x