صدیق صدیقی: گروه طالبان بقای خود را در ادامه‌ی جنگ می‌بیند

صبح کابل
صدیق صدیقی: گروه طالبان بقای خود را در ادامه‌ی جنگ می‌بیند

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که گروه طالبان با ادامه‌ی جنگ و عدم کاهش خشونت‌ها، مانع بزرگی بر سر راه پروسه‌ی صلح ایجاد کرده است.

آقای صدیقی، روز چهارشنبه (۲۴ ثور)، در یک نشست خبری گفت که گروه طالبان، بقای خود را در ادامه‌ی جنگ می‌بیند و به همین دلیل، حاضر به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس نیست.

او افزود: «هرچند گروه طالبان مسؤولیت حملات تروریستی‌ای که در چند روز گذشته اتفاق افتاده را رد کرده؛ اما پیشینه‌ی این گروه و روابط آن با سایر گروه‌های تروریستی، انکار ناپذیر است و نشان می‌دهد که تمام این حملات ریشه در ایدئولوژی طالبان دارد.»

آقای صدیقی گفت که گروه طالبان از زمان پیدایش تا کنون، راوی ترور، وحشت و جنگ بوده و جز جنگ، راجع به صلح و قطع خشونت‌ها از این گروه چیزی شنیده نشده است.

به گفته‌ی او، عدم پیشرفت در پروسه‌ی صلح، به خاطر تعهد طالبان به خشونت و هراس‌افگنی است.

او گفت: «طالبان از هفته‌ی کاهش خشونت، استفاده زیادی کردند و برای برنامه‌ریزی حمله‌ها بر نیروهای امنیتی و مردم استفاده کردند. طالبان حتا بعد از امضای توافق‌نامه‌ی صلح، به گونه‌ی دوامدار برای حمله بر نیروهای امنیتی آمادگی گرفتند. این گروه قصد دارد تا با جنگ پیروز شود و به همین دلیل، به صلح فکر نمی‌کند. جنگ را طالبان انتخاب کرد و مسؤول آن هم این گروه است.»

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید کرد که حکومت افغانستان در برابر حملات طالبان بی‌تفاوت نمی‌ماند و به همین دلیل، نیروهای امنیتی و دفاعی، مسؤولیت دارند تا از مردم، در برابر حمله‌های طالبان، داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی، دفاع کنند.

او، از گروه طالبان خواست تا اعمال خود را مورد بازنگری قرار دهد و بسنجد که آیا به جنگ ادامه می‌دهد و یا صلح را می‌پذیرد.

آقای صدیقی، از جامعه‌ی جهانی خواست که گروه طالبان را وادار کند تا صلح را بپذیرد.

این در حالی است که روز گذشته، (سه‌شنبه، ۲۳ ثور)، در نتیجه‌ی دو حمله‌ی تروریستی در کابل و ننگرهار، حدود ۵۰ نفر جان باختند و دست‌کم ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این حملات، با واکنش تند مردم مواجه شده است. حمله در کابل، بر شفاخانه‌ای صورت گرفت که از سوی سازمان داکتران بدون مرز ایجاد شده بود و به زنان باردار و کودکان خدمات صحی ارائه می‌کرد. در این رویداد، زنان و نوزادان جان باختند.

حمله در ننگرهار نیز بر مراسم تشییع جنازه انجام شد و در آن، بیشتر غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.

هرچند مسؤولیت هر دو رویداد را تا کنون هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است؛ اما رییس‌جمهور غنی، سه‌شنبه شب (۲۳ ثور)، در یک پیام تصویری، با اشاره به حملات در کابل، ننگرهار و لغمان، گفت که افغانستان بار دیگر شاهد حملات تروریستی طالبان و داعش بوده است.

آقای غنی، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده تا از حالت دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی اختیار کنند.

از سویی هم، گروه طالبان، گفته است که اعلام جنگ تعرضی در برابر این گروه، نشان می‌دهد که اشرف‌غنی می‌خواهد حاکمیت خود را زیر چتر جنگ دوام دهد.