انعطاف؛ حلقه‌ی گم‌شده‌ی انتخابات!

عبدالرازق اختیاربیگ
انعطاف؛ حلقه‌ی گم‌شده‌ی انتخابات!

آن‌چه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، تا کنون نزدیک به ۱۰۰ نشست مشترک با شورای نامزدان ریاست‌جمهوری برگزار شده تا قناعت آن‌ها برای ادامه‌ی روند تفتیش و توقف اعتراضات حاصل شود؛ اما هیچ کدام از این نشست‌ها نتیجه‌ی مطلوب و قابل قبول در پی نداشته اند.

مسؤولان این کمیسیون می‌گویند، در صورتی که نامزدان ریاست‌جمهوری همچنان به اعتراضات شان ادامه‌ داده و اجازه‌ی بازشماری و تفتیش آرا را در هفت ولایت باقی‌مانده ندهند، کمیسیون با توجه به مصلحت قانون یک تصمیم درست خواهد گرفت.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که تا کنون نزدیک به ۱۰۰ نشست در کابل و ولایات با نمایندگان نامزدان برگزار شده تا آنان اجازه بدهند روند بازشماری آرا در هفت ولایت از سر گرفته و نتیجه‌ی ابتدایی اعلام شود.

آقای ابراهیمی ابراز امیدواری می‌کند که هرچه زودتر گفت‌وگوها میان کمیسیون و نامزدان ریاست‌جمهوری به نتیجه‌ برسد تا نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات اعلام شود؛ اما در عین حال او از تکت‌های انتخاباتی می‌خواهد که دست از پیش‌داوری‌ها و اعتراض بردارند و با کمیسیون انتخابات همکاری کنند.

این در حالی است که به تازگی عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول دسته‌ی انتخاباتی ثبات‌وهمگرایی، ادعا کرده است که با تصفیه‌ی سه نوع رأی تقلبی (۱۳۷ هزار مشکوک، ۱۰۲ هزار رأی خارج از زمان و ۲۴۲۲ صندوق قرنطین شده) از آرای پاک، مجموع آرای پاک این دسته‌ی انتخاباتی به ۵۱٫۸۹ درصد می‌رسد و برنده‌ی انتخابات تیم آنان است.

در همین حال نهادهای ناظر انتخابات نیز تأکید می‌کنند که باید تنش‌های کنونی به زودی پایان یابد؛ زیرا ادامه‌ی این وضعیت می‌تواند به صورت کل، پروسه‌ی انتخابات را صدمه بزند و مردم نیز بیشتر آسیب را از این برآیند می‌بینند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید :«بدون شک هرگاه که موضوع انتخابات در چنین مرحله‌ی حساس وارد یک تنش می‌شود، تأثیر منفی روی نتیجه‌ی انتخابات می‌داشته باشد و این می‌تواند یکی از مسائل جنجالی برای انتخابات محسوب شود. ادامه‌ی این تنش‌ها تأثیر بسیار سوء دارد و پروسه دوامدار می‌شود.»

آقای رشید می‌گوید، اگر سرنوشت‌ انتخابات همچنان نامعلوم باقی بماند، مردم عام بیشتر آسیب خواهند دید؛ زیرا در صورت عدم اعلام نتیجه، کسانی که قصد سرمایه‌گذاری را دارند، تا زمان اعلام نتیجه منتظر می‌مانند و روند تجاری با چالش مواجه می‌شود.

این در حالی است که چندی قبل مسؤولان وزارت مالیه، اعلام کردند که در فصل انتخابات، با توجه به ابهامات سیاسی‌ای که وجود دارد، بازرگانان روند سرمایه‌گذاری ‌شان را در افغانستان توقف داده اند و این امر منجر به کاهش کار و بار در بازارهای این کشور شده است.

 ولید تمیم، معاون عواید و گمرکات این وزارت، در آن زمان گفته بود که در حال حاضر، سرمایه‌گذاران منتظر مشخص شدن نتیجه‌ی انتخابات اند تا به روند سرمایه‌گذاری‌ شان ادامه دهند.

کمیسیون انتخابات همچنان به اعتراض تکت‌ انتخاباتی ثبات وهمگرایی واکنش نشان داده است. این کمیسیون روز گذشته شنبه (۹قوس) در خبرنامه‌ای از هواداران دسته‌های انتخاباتی خواست تا از اعتراض دست بردارند و مانع ادامه‌ی روند بازشماری و تفتیش آرا نشوند.

در همین ‌حال عبدالعزیز ابراهیمی، نیز می‌گوید که بر اساس قانون انتخابات، پیش از پایان روند بازشماری و تفتیش، آرا باطل نمی‌شود. به گفته‌ی او: «در مجموع اعتراضات مسالمت‌آمیز به خاطر نهادینه شدن مؤلفه‌های دموکرسی است و کمیسیون انتخابات به آن احترام دارد؛ اما کمیسیون در چارچوب لوایح فیصله‌های خود را انجام داده است. تلاش داریم که هر چه زودتر روند تفتیش آرا در ولایت‌های باقی‌مانده آغاز شود و امیدوارم که نهادها و نامزدان قناعت‌ شان حاصل شود.»

رییس اجرایی فیفا نیز می‌گوید که طرف‌های معترض و ذی‌دخل باید کمی انعطاف‌پذیری داشته باشند و اجازه دهند که دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات دوباره باز شود تا کمیسیون بتواند روند تفتیش آرا را به پایان برساند و نتیجه‌ی انتخابات اعلام شود.

همزمان با تظاهرات هواداران تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی برای ابطال ۳۰۰ هزار رأی بدون بایومتریک و خارج از زمان رأی‌دهی، روز گذشته صدها تن از هواداران عطامحمد نور، والی پیشین بلخ به حمایت از تیم «دولت ساز» و ادامه‌ی روند بازشماری آرا در بغلان دست به راه‌پیمایی زدند.

آنان خواستار جداسازی آرای سیاه از سفید شدند و از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواستند که آرای مردم را از گرو تیم ثبات و همگرایی بیرون بکشند.

هر چند روز گذشته اورنگ زیب یک عضو کمیسیون انتخابات به رسانه‌ها گفت که تاریخ اعلام نتیجه‌ی قسمی انتخابات به‌زودی مشخص می‌شود؛ اما با توجه به مشکلاتی که دامن‌گیر کمیسیون انتخابات است، دیده شود که آنان موفق به اعلام نتیجه‌ی ابتدایی خواهند بود یا خیر؟