مجیب خلوتگر: خشونت‌ها علیه خبرنگاران ۴۲ درصد کاهش یافته است

تقی‌الله تقی
مجیب خلوتگر: خشونت‌ها علیه خبرنگاران ۴۲ درصد کاهش یافته است

یافته‌های نظرسنجی تازه‌ی نی یا نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، نشان می‌دهد که میزان خشونت‌ها علیه خبرنگاران در افغانستان ۴۲ درصد کاهش یافته است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر نی، روز یک‌شنبه (۸جدی) در یک نشست خبری گفت، هرچند خشونت علیه خبرنگاران هنوز هم در افغانستان وجود دارد؛ اما میزان خشونت‌ها نسبت به سال گذشته میلادی ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

آقای خلوتگر، گفت که قتل، لت‌وکوب خبرنگاران، مشکل مالی رسانه‌ها و عدم دسترسی به اطلاعات از مهم‌ترین مشکلاتی است که خبرنگاران در افغانستان با آن مواجه اند.

به گفته‌ی او، در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۱۱۵ مورد خشونت‌ علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است که شامل قضایای قتل، لت‌وکوب، بازداشت و تهدید به مرگ می‌شود.

رییس نی، تأکید کرد که در سال جاری میلادی ده مورد قتل ثبت شده است که نسبت به سال گذشته میلادی کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. «در سال گذشته ما شاهد بیست مورد قتل رسانه‌ای بودیم که از این میان ده مورد قتل دو موردش به صورت واضح تعریف نشده است. از جمله قتل خانم مینه منگل، که در کابل کشته شد و دولت تا هنوز اعلام نکرده است که آیا کار رسانه‌ای خانم منگل باعث قتلش شده یا نه؟. دیگر موضوع آقای هوتکی است که در کندهار دو شب پیش از انتخابات کشته شد؛ اما تا امروز داستان‌های گوناگون در این مورد تعریف می‌شود. هشت مورد دیگر در جعرافیای کار رسانه‌ای داشته، کشته شده است.»

یافته‌های نی، نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی بیش از ۲۰ مورد قضیه‌ی‌ جراجت علیه خبرنگاران ثبت شده است که افزایش ۵درصدی را نشان می‌دهد و ده مورد دیگر نیز امنیت ملی و کارمندان دولت سبب بازداشت خبرنگاران شده اند.

مجیب خلوتگر گفت که در سال جاری میلادی ده مورد قضیه‌ی لت‌وکوب خبرنگاران در افغانستان به ثبت رسیده است که چندین خبرنگار در ولایت‌های مختلف افغانستان مورد لت‌وکوب قرار گرفته اند.

بخش دیگری نظرسنجی نی بر می‌گردد به چگونگی رضایت خبرنگاران از دسترسی به اطلاعات که این نهاد با ۲۵۰ خبرنگار در ۲۴ ولایت افغانستان گفت‌وگو انجام داده است که از این میان ۵۰٫۸ درصد خبرنگار ابراز نارضایتی کردند و ۴۷ درصد دیگر به نحوی از اطلاع‌رسانی نهادها رضایت نشان داده اند.

این درحالی است که چندی پیش کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، اعلام کرده بود که خشونت‌ها در برابر خبرنگاران، در شش ماه نخست سال جاری میلادی، در مقایسه با زمان مشابه آن در سال گذشته، ۵۰ درصد کاهش یافته است.

نجیب‌الله شریفی، رییس اجرایی کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، در آن زمان گفته بود که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۵ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است.

به گفته‌ی او: «۳ مورد قتل، ۶ مورد جراحت، ۵ مورد لت‌وکوب، ۱۹ مورد توهین، ۱۰ مورد تهدید، ۱ مورد بازداشت و یک مورد اخراج اجباری، خشونت‌هایی استند که در شش ماه گذشته به ثبت رسیده است.»

به تازگی نیز سازمان گزارش‌گران بدون مرز، اعلام کرده که افغانستان با کشته شدن پنج خبرنگار در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، به ‌عنوان سومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران شناخته شده است.

این سازمان، روز سه‌شنبه (۲۶ قوس) با نشر گزارش تازه‌ای، گفته است که در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، در مجموع در سراسر جهان، ۴۹ خبرنگار کشته شده ‌اند، ۳۸۹ نفر در بازداشت به سر می‌برند و ۵۷ نفر دیگر گروگان گرفته‌ شده ‌اند.

بر اساس این گزارش، آمار کشته شدن خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی، در مقایسه با سال‌های گذشته، ۴۴ درصد کاهش یافته است.