بازداشت ۱۹ هراس‌افگن در روزهای عید در کابل

حسن ابراهیمی
بازداشت ۱۹ هراس‌افگن در روزهای عید در کابل

فرماندهی پولیس کابل، می‌گوید که در سه روز عید نیروهای امنیتی، با راه‌اندازی چندین عملیات تصفیه‌ای در نقاط مختلف پایتخت، توانسته اند که ۱۹ هراس‌افگن طالب را که قصد برهم زدن آرامش شهروندان کابل را در روزهای عید داشتند، بازداشت کنند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت:  «شهروندان پایتخت در سه روز عید با تلاش نیروهای امنیتی و روی دست گرفتن تدابیر شدید امنیتی، روزهای آرامی را پشت سر گذاشتند که این آرامش را همه‌ی ما مدیون زحمات و تلاش ۲۴ساعته‌ی نیروهای امنیتی در تأمین امنیت شهرمان استیم.»

پیش از این نیز، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله، به رسانه‌ها گفته بود که طالبان هیچ گونه آتش‌بس غیررسمی را اعلام نکرده بودند و حتا نیروهای امنیتی در روزهای عید توانسته اند ۱۳ تهدید امنیتی را در شهر کابل که قرار بود از سوی طالبان صورت بگیرد، خنثا کنند.

سه روز عید قربان، در حالی با آرامش سپری می‌شود که در یک ماه گذشته، کابل شاهد خونین‌ترین حملات از سوی نیروهای طالبان بوده است و آمار تلفات غیر نظامیان در این حملات نیز افزایش یافته است.

پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر این نشر شده بود که طالبان در روزهای عید آتش‌بس غیر رسمی اعلان کرده اند که این گزارش‌ها از سوی وزارت داخله رد شده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، می‌گوید: «اطلاعاتی کشفی و استخباراتی در دسترس نیروهای امنیتی‌ مان قرار گرفته بود که طالبان در تلاش این بودند تا با راه‌اندازی حملات تروریستی بار دیگر در روزهای عید خوشی‌های شهروندان کابل را به ماتم تبدیل کنند؛ اما با تلاش و درایت نیروهای امنیتی این تهدیدات امنیتی از سوی این گروه در شهر کابل دفع شد و نیروهای امنیتی در هر شرایطی آماده‌ی تأمین امنیت تمام شهروندان کابل در روزهای عید و بعد از آن خواهند بود.

پیش از فرارسیدن عید قربان، ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، در پیام عیدی به جنگجویان خود توصیه کرده بود تا در روزهای عید به مصؤونیت مردم توجه داشته باشند و در این روزها از تلفات افراد غیر ملکی دست بکشند.

همچنین طالبان ادعا کرده بودند که قرار است به مناسبت عید قربان ۷۶ سرباز افغان را از ولایت‌های کندز، ارزگان، خوست و سرپُل آزاد کنند.

وزارت داخله‌ی کشور، روز گذشته، با نشر اعلامیه‌ای این ادعای طالبان را رد کرده و در بخشی از این اعلامیه گفته است که طالبان با نشر چنین ادعایی تنها هدف تبلیغاتی دارند و اطلاعاتی که این وزارت در مورد این ادعا به دست آورده، نشان می‌دهد که هیچ سرباز نیروهای امنیتی کشور از سوی طالبان در این روزها رها نشده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله، در پیوند به این ادعای طالبان گفته بود: «نیروهای طالبان اگر واقعا خواستار رهایی سربازان نیروهای امنیتی از زندان‌های شان استند، باید فهرستی از اسامی این سربازان به نشر برسانند.

این در حالی است که روز گذشته، حکومت افغانستان ۳۵ زندانی طالب را از زندان‌های امنیت ملی به مناسبت فرارسیدن عید قربان آزاد کرد.