گفتگوی تلفونی طالبان؛ آی‌اس‌آی جنازه‌های ما را پیش سگ‌ها انداخته است

سید مهدی حسینی
گفتگوی تلفونی طالبان؛ آی‌اس‌آی جنازه‌های ما را پیش سگ‌ها انداخته است

روزنامه‌ی صبح کابل، به اطلاعات مؤثقی دست یافته که نشان می‌دهد، اعضای رهبری شورای کویته‌ی طالبان، قاچاق‌بران موادمخدر، افراد ارتباطی سازمان استخباراتی پاکستان و پولیس اسحاق‌آباد کویته‌ی پاکستان، شام‌گاه روز پنج‌شنبه (۱۹ جدی) نشست مهمی را در مدرسه‌ی دارالعلوم الشریعته اسحاق‌آباد کویته، برگزار کردند.

ایجاد راه‌های مصؤون برای قاچاق موادمخدر به داخل پاکستان و گردآوری پول‌های قاچاق موادمخدر، دو موضوع مهم این نشست بود. بر اساس این اطلاعات، شیخ عبدالحکیم، قاضی‌القضات طالبان، در رأس این نشست قرار داشت و زمانی که جلسه آغاز شد، انفجاری رخ داد و افراد مهم اعضای رهبری شورای کویته‌ی طالبان، افراد ارتباطی سازمان استخباراتی پاکستان، قاچاق‌بران و پولیس اسحاق‌آباد کویته، کشته و زخمی شدند.

هرچند، مسؤولیت حمله بر مدرسه‌ی دارالعلوم الشریعته کویته‌ی پاکستان را گروه داعش به عهده گرفته است؛ اما اطلاعاتی که روزنامه‌ی صبح کابل به آن دست یافته، نشان می‌دهد که این حمله، ناشی از اختلافات داخلی گروه طالبان بوده که توسط مخالفان آن‌ها سازمان‌دهی شده است.

بر اساس این اطلاعات، سازمان استخباراتی پاکستان(ISI)  تلاش کرده است تا عاملان این رویداد را گروه‌های دیگری معرفی کند و به همین منظور، استخبارات این کشور، به هیچ رسانه‌ی داخلی اجازه‌ی پوشش این حمله را نداده است.

پس از این رویداد، نوار صوتی مربوط به گروه طالبان، در اختیار روزنامه‌ی صبح کابل قرار گرفته و در این نوار، اعضای طالبان میان یک‌دیگر تماس تلفونی برقرار می‌کنند و این حادثه را به شدت «حیران‌کننده» می‌خوانند.

در این نوار صوتی، اعضای طالبان، می‌گویند که اکثر اشتراک کنندگان این جلسه، کشته شدند و استخبارات پاکستان، جسدهای کشته‌شدگان را تحویل ندادند.

در این نوار صوتی، اعضای طالبان چنین می‌گویند: «خبر بدتر این است که جسدها را تحویل ندادند. گفتند که به لابراتوار می‌برند، اما ما خبر شدیم که جسدها را به سگ‌ها دادند. مه که حیران شدم، دوستی و همکاری که این قسم نیست.»

پس از این رویداد، سازمان استخباراتی پاکستان، تمامی زخمی‌ها و کشته شدگان را به شفاخانه‌ی ملکی کویته و شفاخانه‌ی ملکی گیلانی انتقال داده اند و در حال حاضر، این دو شفاخانه به شدت تحت نظارت استخبارات این کشور قرار دارند.

روزنامه‌ی صبح کابل، جزئیات این نشست را به‌ گونه‌ی کامل، به روز شنبه (۲۸ جدی) منتشر خواهد کرد.