دانش: طالبان به معنای واقعیِ صلح باور ندارند

عبدالرازق اختیاربیگ
دانش: طالبان به معنای واقعیِ صلح باور ندارند

معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید، تا زمانی که طالبان به معنای واقعیِ صلح باور نداشته باشند، تلاش‌ها برای برقراری «صلح»، بی‌نتیجه‌ خواهد بود.

آقای دانش، که روز جمعه (۲۹قوس) در مراسم فراغت دسته‌جمعی دانش‌جویان در کابل صحبت می‌کرد، گفت، تا زمانی که آتش‌بس اعلام نشود، مردم افغانستان نمی‌توانند به شعارهای «صلح‌طلبانه» اعتماد کنند.

 به باور معاون دوم ریاست‌جمهوری، برای برقراری صلح و جلب اعتماد مردم، باید مذاکرات صلح به محوریت حکومت افغانستان آغاز و آتش‌بس دوطرفه اعلام شود.

او، ضمن این که گفت، حکومت و مردم افغانستان از نیروهای امنیتی خود حمایت می‌کنند، تأکید کرد که استقبال حکومت از پروسه‌ی صلح به معنای قدرت طالبان و ضعف نیروهای امنیتی افغان نیست.

به گفته‌ی آقای دانش، طالبان، باید ابتدا به معنای واقعی کلمه‌ی صلح باور پیدا کنند؛ زیرا در یک سال اخیر دیده شده که این گروه با وجود تلاش‌ها برای برقراری صلح، از هر فرصت برای صدمه زدن به حکومت و مردم افغانستان دریغ نکرده اند.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی، اخیرا در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، تأکید کرده است که برای تأمین صلح در افغانستان، باید آتش‌‎بس برقرار شود. اخیرا آقای خلیل‌زاد پس از ماه‌ها وقفه در گفت‌وگوها صلح، دوباره مذاکرات را با نمایندگان طالبان آغاز کرده است.

معاون دوم ریاست‌جمهوری در بخش دیگر از صحبت‌های خود از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هر چه زودتر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کند.

سرور دانش گفت، بیش از دو ماه می‌شود که شماری از تکت‌های انتخاباتی و گروه‌های سیاسی، کمیسیون انتخابات و آرای مردم افغانستان را به گروگان گرفته اند.

او تأکید کرد، حالا که مسأله‌ی بازشماری آرا در ۳۴ ولایت افغانستان به پایان رسیده، کمیسیون انتخابات باید هرچه زودتر نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات را اعلام کند.

آقای دانش، دلیل تأخیر در اعلام نتیجه‌ی انتخابات را عدم باورمندی تکت‌های انتخاباتی خواند که این روند را به چالش مواجه کرده است.

این درحالی است که اخیرا کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که روند بازشماری آرا در ۳۴ ولایت افغانستان به پایان رسیده است. عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی این کمیسیون، روز جمعه (۲۹قوس) به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که در هفته‌ی پیش رو نتیجه‌ی ابتدایی اعلام می‌شود.

آقای ابراهیمی از تکت‌های انتخاباتی و طرف‌های درگیر در انتخابات خواست که به فیصله‌ی کمیسیون انتخابات احترام بگذارند و نتیجه‌ را بپذیرند.