چگونه تلفون‌های مان را از ویروس کرونا دور نگه داریم؟

مهدی غلامی
چگونه تلفون‌های مان را از ویروس کرونا دور نگه داریم؟

 نویسنده: لِنا سیریک – گاردین

مترجم: مهدی غلامی

ممکن است دست‌های تان را بشویید؛ اما خطر آلوده شدن آن‌ها وجود دارد. وقت آن است که پاکش کنید.

 به طور معمول، خوب است که هر از گاهی تلفون تان را پاک کنید؛ اما به دلیل این که ویروس کرونا بسیار مسری است و می‌دانیم که این ویروس می‌تواند برای دو یا سه روز روی سطح‌ زنده بماند، کار عاقلانه این است که تلفون مان را بیشتر از پیش پاک کنیم.

تلفون‌های مان را همه جا با خود می‌بریم و به طور مداوم به آن دست می‌زنیم. شاید پس از این که از بیرون آمدید، دست‌های تان را بشویید؛ اما سپس ممکن است دست‌های تان دقیقا با تلفون آلوده شود؛ زیرا آن را پاک نکرده بودید. «اپل» استفاده از الکل ایزوپروپیلِ ۷۰% یا ضدعفونی‌کننده‌ی «کلوروکس» را پیشنهاد می‌کند. این الکل به سرعت در سطح تلفون تان بخار شده و تمام میکروب‌ها را می‌کشد. از پاک کننده‌های دیتول یا انواع دیگری که نیاز به زمان مشخصی برای ماندن روی سطح دارند تا کار کنند، استفاده نکنید؛ چون این کار باعث مزاحمت در عمل‌کرد تلفون تان می‌شود.

از آب و صابون هم می‌توانید استفاده کنید. تلفون‌ تان را مستقیم زیر آب نگیرید، حتا اگر ضد آب باشد. یک پارچه یا کاغذ حوله را با مایع شست‌وشو یا صابون دستی یا هر چیزی که کف می‌کند و مواد پاک‌ کننده دارد، مرطوب کنید. آن را روی تلفون تان بکشید و سپس تلفون تان را با پارچه‌ای که از آب مرطوب شده باشد، پاک کنید. ممکن است برای خلاص شدن از شر لکه‌های صابون، چندین بار این کار را انجام دهید. سپس تلفون‌ تان را خشک کنید و کار تمام است.