امریکا به سربازانش دستور محدود کردن حمله بر طالبان را صادر کرده است

عبدالرازق اختیاربیگ
امریکا به سربازانش دستور محدود کردن حمله بر طالبان را صادر کرده است

رسانه‌های امریکایی، به نقل از مقام‌های ارشد نظامی این کشور، گزارش داده اند که پنتاگون به تمامی نیرهای امریکایی در افغانستان دستور داده است تا عملیات شان در برابر طالبان را محدود کنند.

رسانه امریکایی نیوزویک، نوشته است که وزارت دفاع امریکا همچنان به این نیروها دستور داده است که مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را نیز متوقف کنند.

این خبر یک روز پس از پایان دور هشتم مذاکران میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر، به نشر می‌رسد که روز گذشته گزارش شد.

در این گزارش آمده است که رییس جمهوری امریکا، برای این که کشورش روی جزئیات تخنیکی در گفت‌وگو با طالبان به توافق برسد، خروج حدود شش هزار سرباز امریکایی را نیز پیشنهاد کرده است.

زخمی خلیل‌زاد، در تویت اخیرش گفته است که : «این دور مذاکرات بین ایالات متحد و طالبان که به تاریخ (۳ اگست) آغاز شده بود، به پایان رسید. طی چند روز گذشته، دو طرف روی جزئیات تخنیکی تمرکز کردند و بحث‌های مفید داشتند. من در حال بازگشت به واشنگتن دی سی برای مشورت در مورد گام‌های بعدی استم.»

پیش از این نیز روزهای امریکایی گزارش داده بودند که دولت امریکا پذیرفته است که ۶ هزار سرباز این کشور را برای نزدیک شدن به توافق از افغانستان بیرون کند؛ اما طالبان خواستار بیرون شدن تمامی سربازان امریکایی از افغانستان اند.

طالبان نیز روز گذشته گفت‌وگوهای دور هشتم را مفید خوانده و گفته بودند که دو طرف توافق کرده اند در مورد گام‌های آینده با رهبری شان مشورت کنند.

هرچند برخی از منابع از توافقات جدی میان هیأت امریکایی و طالبان در دور هشتم خبر می‌دهند؛ اما هنوز جزئیات این توافق به رسانه‌ها درز نکرده است.

با این حال، رسانه‌ی نیوزویک در گزارش خود به نقل از مقام‌های امریکایی نوشته است که آمادگی‌ها برای خروج هزاران سرباز این کشور بر اساس یک توافق اولیه میان امریکا و طالبان روی دست است.

این همه در حالی است که با گذشت هر روز از گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا، نگرانی‌ها در مورد چگونگی حضور طالبان در افغانستان در میان مردم و سیاست‌گران افغان بیشتر می‌شود.

امریکا در حال حاضر ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد و حضور این نیروها به لحاظ روحی روانی برای مردم و نیروهای امنیتی بسیار مفید است.