دانش: چنددستگی رهبران سیاسی مانع اصلی صلح در افغانستان است

عبدالرازق اختیاربیگ
دانش: چنددستگی رهبران سیاسی مانع اصلی صلح در افغانستان است

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید، تا زمانی که چنددستگی میان رهبران سیاسی افغانستان در خصوص صلح از بین نرود و به یک دیدگاه واحد نرسند، صلح واقعی در این کشور تأمین نمی‌شود.

آقای دانش که روز جمعه (۶جدی) در هشتمین سالیاد کشته شدن مطلب بیگ، عضو پیشین مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت که حکومت افغانستان از هرگونه برنامه و دیدگاهی که به صلح منجر شود، استقبال می‌کند؛ اما وحدت نظر شماری از رهبران سیاسیون با طالبان، مانع اصلی صلح در این کشور است.

او گفت: «در رابطه با صلح امروز، در میان سیاسیون داخلی ما وحدت نظر وجود ندارد. هر روز به اختلاف‌ها دامن زده می‌شود. خواست ما این است، همان طور که صفوف ما در دوران جهاد یکی بود در رابطه با صلح نیز یک سان شود. برخی‌ها امروز به شکلی به طرف‌داری ضمنی از طالبان برخواسته اند که حکومت افغانستان نامشروع و طالبان را مجاهد استند و همگی را اجیر خطاب می‌کنند. این درحالی است که خود شان در تمام عمر و سال‌ها در خدمت خارجی‌ها بودند و همین اکنون خود را در همین حکومت دست‌نشانده، کاندید می‌کنند.»

هرچند آقای دانش به طور مشخص از کسی در این نشست نام نبرد؛ اما گفت، همین افراد که حکومت افغانستان را دست‌نشانده می‌خوانند، می‌گویند که حکومت مانع صلح است و صلح یک پروسه‌ی دولتی نیست.

او از رهبران سیاسی خواست که دست از منفعت‌طلبی شخصی بردارند و در کنار حکومت و مردم افغانستان پروسه‌ی صلح را مدیریت کنند.

ظاهرا حرف‌های آقای دانش متوجه گلب‌الدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی افغانستان بود. آقای حکمت‌یار دو روز قبل در یک همایشی در کابل گفت که حکومت فعلی دست‌نشانده است و در حضور این حکومت، طالبان هرگز تن به مذاکره نخواهند داد.

معاون دوم ریاست‌جمهوری در این نشست هم‌چنان گفت که صلح با شعارها علیه حکومت و مشروع خواندن طالبان تأمین نخواهد شد و تنها راه برای شروع مذاکرات این است که طالبان با محوریت حکومت افغانستان مذاکره کنند و در آتش‌بس نیز برقرار شود.

انتخابات، از دیگر مسائلی بود که آقای دانش به آن پرداخت و گفت که همه‌ی نامزدان ریاست‌جمهوری به کار کمیسون‌های انتخاباتی احترام بگذارند و اجازه دهند که این دو کمیسیون کارهای خود را مطابق به قانون به پیش برده و نتیجه‌ی نهایی انتخابات را اعلام کنند.

این درحالی است که هفته‌ی گذشته، کمیسیون انتخابات پس از نزدیک به سه ماه از برگزاری انتخابات، نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کرد که مطابق به آن محمداشرف غنی برنده‌ی نتیجه‌ی ابتدایی است.

قرار است پس از این که شکایات از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی بررسی شد، نتیجه‌ی نهایی نیز اعلام شود.