عبدالله عبدالله عقب‌نشینی کرد

عبدالرازق اختیاربیگ
عبدالله عبدالله عقب‌نشینی کرد

بیشتر از یک ماه بحث و تنش در مورد چگونگی بازشماری آرا، توقف این روند که در هفت ولایت افغانستان ادامه داشت؛ شب گذشته ظاهرا این تنش پایان یافت. عبدالله عبدالله از هوادارانش خواست به کمیسیون انتخابات اجازه دهند، تا بازشماری در هفت ولایت را آغاز کند. کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده است که از امروز یک‌شنبه (۲۴قوس)، بازشماری آرا در هفت ولایت آغاز می‌شود.
کمیسیون مستقل انتخابات روز یک‌شنبه (۱۸عقرب)، بازشماری آرا را آغاز کرده بود. این اقدام کمیسیون، با واکنش شورای نامزدان و دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی روبه‌رو شد. کمیسیون توانست بازشماری آرا را در ۲۷ ولایت تکمیل کند؛ اما این روند در هفت ولایت، به دلیل اعتراض‌ها و بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات به مشکل برخورد.
روز جمعه (۲۲قوس)، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نشست مشورتی‌ای را با حضور اعضای کمیسیون انتخابات، نمایندگان نامزدان، نهادهای ناظر انتخابات، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه‌ی مدنی و سفیران کشورهای خارجی برگزار کرد تا یک راه حل، برای بحران انتخابات پیدا شود.
هر چند نشست مشورتی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پس از نزدیک به هفت ساعت بحث و تبادل نظر بی‌نتیجه ماند؛ اما ساعاتی پس از پایان این نشست، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری گفت که با احترام به خواسته‌های این کمیسیون، به کمیسیون انتخابات اجازه می‌دهد، بازشماری آرا در هفت ولایت را آغاز کند.
آقای عبدالله در این نشست گفت: «پس از مشوره‌های کافی در این زمینه تصمیم گرفتیم، در حالی که تقلب را یک طرف کرده، قانون‌شکنی را یک طرف کرده و هم‌چنان کمیسیون انتخابات نیز به وظایف خود عمل نکرده است؛ اما با احترام به خواست کمیسیون شکایات، از مردم افغانستان تقاضا می‌کنیم که بازشماری را روز یک‌شنبه اجازه بدهند. ما خواستیم که دیگر برای کسی بهانه‌ی باقی نگذاریم.»
او افزود که تصمیم تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، منبی بر آغاز بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده، به این معنا نیست که به آن‌ها اجازه داده اند، آرای تقلبی نیز شمارش شود. آقای عبدالله گفت: «تصمیم ما به معنای آن نیست که ما اجازه‌ی آرای تقلبی را می‌دهیم. ۳۰۰ هزار رأی باید تفتیش خاص شود. ما خواستیم یک حسن نیت نشان بدهیم و یک مجال باشد، برای کمیسیون انتخابات که در فیصله‌‌ی غیرقانونی خود تجدید نظر کند. هیچ نتیجه‌ای را چه قسمی، چه ابتدایی و چه نهایی که پرتقلب باشد نمی‌پذیریم. هیچ کس خواب این را نبیند که مثل ۲۰۱۴ با تقلب به حکومت می‌رسد.»
در همین حال، کمیسیون انتخابات ضمن این که از تصمیم تیم ثبات و همگرایی استقبال می‌کند، هم‌چنان می‌گوید که آن‌ها آمادگی کامل دارند که بازشماری آرا را امروز آغاز کنند و به زودی به پروسه‌ی انتخابات نقطه‌ی پایان بگذارند.
عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «ما از تصمیم ثبات و همگرایی، استقبال می‌کنیم. ممانعتی‌ که به خاطر بازشماری آرا وجود داشت، برطرف شد. ما آمادگی خود را داریم برای بازشماری آرا تا هرچه زودتر به مشکل انتخابات نقطه‌ی پایان بگذاریم.»
به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون انتخابات، ممکن است در سه – چهار روز آینده، بازشماری آرا در هفت ولایت پایان یابد و نتیجه‌ی ابتدایی، پس از آن اعلام شود. عبدالعزیز ابراهیمی در مورد ۳۰۰ هزار رأی اختلافی نیز گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، مطابق به طرزالعمل‌ها و لوایح، تصمیم خود را در مورد این آرا صادر کرده و به پرسش‌های تیم ثبات و همگرایی پاسخ داده است.
او افزود: «در صورتی که کدام شکایتی در این مورد وجود دارد، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است، می‌توانند شکایت خود را درج کنند.»
تکت ثبات و همگرایی، هنوز هم معتقد است که صدها هزار رأی مشکوک است که به گفته‌ای آن‌ها شماری از آن خارج از زمان رأی‌دهی استعمال شده و شماری هم فاقد اعتبار بایومتریک است.
با این همه، نهادهای ناظر انتخابات ابراز خوش‌بینی می‌کند که کمیسیون‌های انتخاباتی، فرصتی پیدا کرده اند تا شفافیت انتخابات را تضمین و عدالت انتخاباتی را تأمین کنند. زبیر حبیب‌زاده، سخنگوی نهاد تیفا، به روزنامه‎‌ی صبح کابل می‌گوید که آن‌ها از تصمیم دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی خوشحال اند و این می‌تواند فرصتی باشد تا کمیسیون انتخابات، روند بازشماری آرا را تکمیل کند و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌تواند به مسائل جنجالی‌ای که میان کمیسیون و نامزدان وجود دارد، رسیدگی کند.
نهاد تیفا به کمیسیون انتخابات توصیه می‌کند که این کمیسیون باید در چارچوب قانون و لوایح انتخاباتی، کارهای باقی‌مانده را تنظیم کند تا مردم افغانستان بیشتر از این منتظر اعلام نتیجه‌ی انتخابات نمانند.
آقای حبیب‌زاده افزود: «اگر کمیسیون زمان را درست مدیریت کند که تا حال نکرده است، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات تا پایان هفته‌ی جاری اعلام خواهد شد.»
با توجه به این که اکنون مانع از سر راه کمیسیون انتخابات برای بازشماری آرا برداشته شده است، دیده شود که کمیسیون می‌تواند نتیجه‌ی انتخابات را تا پایان این هفته اعلام کند یا خیر؟