جوانان در ولایت غور نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار کردند

صبح کابل
جوانان در ولایت غور نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار کردند

شماری از جوانان و فرهنگیان در شهر فیروزکوه، مرکز غور امروز –جمعه، ۱۰سرطان-، نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار کرده‌اند.

برگزار‌کنندگان این نمایشگاه کتاب، می‌گویند که آنان به هدف رشد استعداد جوانان، ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، پاس‌داری از کتاب و روشن‌گری در جامعه، این نمایشگاه را برگزار کرده‌اند.

حسام‌الدین معنوی، از برگزارکنندگان این نمایشگاه خیابانی کتاب به صبح کابل، می‌گوید که آنان در حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب در بخش‌های علوم دینی، ساینس، طب، اجتماعیات، سیاست، اقتصاد، فرهنگ، ادبیات، داستان، رمان و سایر بخش‌ها، کتا به نمایش و فروش گذاشته‌اند.

او، می‌گوید که این کتاب‌ها را از جوانان و کتاب‌خانه‌ها جمع‌آوری کرده بودند.

گفتنی است که با وجود مخالفت طالبان؛ اما در این‌ نمایشگاه شماری از دانش‌آموزان دختر نیز، شرکت کرده بودند.

پرستو و پروانه از دانش‌آموزان دختر است که در این نمایشگاه خیابانی کتاب شرکت کردند. آن‌ها، می‌گویند که خودشان و شمار دیگر از دختران به دلیل بسته‌بودن مکاتب دخترانه نتوانسته بودند به آموزش ادامه دهند و اکنون تلاش می‌کنند تا کتاب‌های مختلف را جمع آوری و مطالعه کنند.

این دو دانش‌آموز دختر در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، از مسؤولان طالبان می‌خواهند که به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه‌ی آموزش را بدهند و دروازه‌های مکتب‌ها را به‌ روی‌شان باز کنند.

آنان، می‌گویند که جامعه نیاز به زنان دارد و طالبان باید زمینه‌ی آموزش و پرورش وحضور ‌زنان در اجتماع را مهیا کنند.

مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور، می‌گویند که فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی از چند سال به این‌سو، به‌دلیل سرگرم‌‌بودن مردم به ویژه‌ جوانان به انترنت و شبکه‌های اجتماعی کم‌ رنگ شده و برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند جوانان را بیش‌تر به کتاب‌خوانی و رشد فرهنگ مطالعه علاقه‌مند کند.

این در حالی است که پس از حاکمیت دوباره طالبان، این اولین برنامه به گفته‌ی باشندگان و برگزارکنندگان این نمایشگاه خیابانی کتاب است که در فیروزکوه، مرکز  ولایت غور برگزار می‌شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x