چند قدم تا صلح؛ وزارت خارجه تایید می‌کند که گفت‌وگوهای صلح بین الافغانی آغاز می‌شود

عبدالرازق اختیاربیگ
چند قدم تا صلح؛ وزارت خارجه تایید می‌کند که گفت‌وگوهای صلح بین الافغانی آغاز می‌شود

همزمان با برگزاری هفتمین دور گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر، وزارت خارجه‌ی افغانستان از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تا دو هفته‌ی دیگر خبرداده است.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی افغانستان به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این گفت‌وگوها قرار است تا دوهفته‌ی دیگر برگزار شود؛ اما آقای احمدی در مورد این که این گفت‌وگوها در کجا و در کدام تاریخ مشخ برگزار خواهد شد جزئیات بیش‌تر نداد.

این درحالی است که همین اکنون، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان سرگرم گفت‌وگو با نمایندگان طالبان در قطر است. بربنیاد گزارش‌ها در این دور گفت‌وگوها دو طرف در مورد جدول زمانی خروج نیروهای خارجی، تضمین برای جلوگیری از فعالیت‌های هراس‌افگنانه در افغانستان و آتش‌بس بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر و همچنان یک تن از اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان در قطر به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که دو طرف در این دور گفت‌وگوها تلاش‌ می‌کنند به یک نسخه‌ی خوب از توافقنامه‌ی صلح دست یابند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان این دور گفت‌وگوها را حساس خوانده و گفته است که تلاش می‌شود در این دور گفت‌وگوها به توافق‌نامه‌ای دست یافته شود تا روند خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان فراهم شود.

پیش از این نیز نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان شش دور با طالبان چانه‌زنی کرده است تا زمینه‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح فراهم شود.

حکومت افغانستان بارها اعلام کرده است که گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان نهایی نیست؛ زیرا مردم افغانستان طرف اصلی گفت‌وگوهای صلح استند و تا زمانی که این گروه حاضر به مذاکره‌ی مستقیم با مردم افغانستان نشوند، هیچ توافقی نهایی نخواهد بود.

پیش از این اما هر باری که حکومت افغانستان طالبان را به مذاکرات مستقیم دعوت کرده بود، طالبان این خواست را رد کرده و تاکید کردند تا زمانی که حتا یک نیروی خارجی در این کشورحضور داشته باشد، به کشتار و خونریزی خود ادامه خواهند داد.

چندی قبل رییس جمهور غنی، به طالبان اطمینان داد در صورتی که این گروه حاضر به مذاکره‌ی مستقیم شوند، نه تنها برای‌شان دفتر سیاسی در کابل می‌دهد که امنیت‌شان را نیز به صورت کامل تامین خواهد کرد.

حالا که طالبان حاضر به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح شده‌اند، دیده می‌شود که گفت‌وگوها میان طالبان و نمایندگان امریکایی به نتیجه‌ رسیده است. شورای عالی صلح افغانستان نیز از گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با طالبان استقبال کرده است و ابراز امیدواری کرده است که این دیدارها منجر به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح شود.

اسدالله زایری، معاون سخن‌گوی شورای عالی صلح به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «ما نسبت به این دور گفت‌وگوها بسیار خوشبین استیم و امیدوارم که نتیجه‌ی این دور نشست به آغاز گفت‌گوهای بین‌الافغانی صلح میان طالبان و حکومت افغانستان کمک کند.»

آقای زایری تاکید می‌کند که اگر کدام تفاهمی نیز صورت می‌گیرد فقط برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح است و توافق صلح نخواهد بود.

این همه درحالی است که تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی ملل متحد برای افغانستان  نیز گفته ملل متحد با تمام قوا از پروسه‌ی صلح افغانستان حمایت می‌کند.

به گفته‌ی نماینده‌ی ویژه‌ی ملل متحد، پروسه‌ی صلح افغانستان در جهت درست در حرکت است.