از مرگ ۲۱۳ نفر در چین تا آمادگی وزارت صحت افغانستان برای جلوگیری ویروس کرونا

اکرم رسا
از مرگ ۲۱۳ نفر در چین تا آمادگی وزارت صحت افغانستان برای جلوگیری ویروس کرونا

سازمان صحت چین، روز جمعه (۱۱ دلو) با نشر گزارش تازه‌ی خود گفته است که آمار قربانیان ویروس کرونا به ۲۱۳ نفر رسیده و بیش از ۱۰ هزار نفر دیگر نیز به این ویروس مبتلا شده اند.

همزمان با گسترش سریع این ویروس در سراسر جهان، سازمان جهانی صحت، ناوقت روز پنچ‌شنبه (۱۰ دلو) در سراسر جهان وضعیت اضطراری اعلام کرد.

این سازمان گفته است که اعلام وضعیت اصطراری از سوی این سازمان به معنای این است که ویروس کرونا، اکنون فراتر از مرز‌های چین قدم گذاشته و باید برای مهار آن تلاش‌های جهانی صورت گیرد.

مقام‌های این سازمان، گفته اند که از زمان شیوع این ویروس تا حال هزاران مورد تازه در چین و سرایت انسان به انسان در سایر کشورهای دیگر گزارش شده است.

تیدروس دهانوم گیبریسوس، مدیر سازمان جهانی صحت گفته است که تصمیم مبنی بر اعلام وضعیت اضطراری از سوی این سازمان، آن چیزی نیست که اکنون در چین در حال وقوع است؛ بلکه به علت آن چیزی است که در سایر نقاط جهان نیز گزارش شده است.

نسل تازه‌ی ویروس کرونا بار اول در شهر ووهان چین مشاهده شد و پس از آن به سایر کشورهای جهان نیز شیوع پیدا کرد و در حال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ مورد از مبتلایان این مریضی در ۱۸ کشور جهان به غیر از چین گزارش شده و بسیاری از این مناطق در حال حاضر تحت قرنطین‌ قرار دارد.

با شیوع ویروس کرونا در چین و سایر کشورهای جهان، روز گذشته سازمان جهانی صحت، وضعیت اضطراری را در سراسر جهان اعلام کرد که این نگرانی‌های زیاد را برای مردم افغانستان که در همسایه‌گی چین قرار دارد به بار آورده است. اما نظام‌الدین جلیل، سخن‌گوی وزارت صحت روز جمعه (۱۱ دلو) به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت: « خوشبختانه تا حال کدام مورد از شیوع این ویروس، در افغانستان مشاهده نشده و وزارت صحت، همزمان با نشر ویروس کرونا در چین، سیستم گزارش‌دهی خود را در ۳۴ ولایت فعال کرده تا اگر کدام مورد مشکوک مشاهده شده به زود ترین فرصت گزارش و کنترل شود.»

آقای جلیل می‌گوید که این وزارت، تیم‌های صحی خود را در میدان‌های هوایی کابل، هرات، کندهار، بلخ و بنادر‌های زمینی که محل عبور و مرور است فرستاده تا مسافران را که از سایر کشورهای جهان به ویژه چین، وارد افغانستان، می‌شوند بررسی و ارزیابی کنند.

سخن‌گوی وزارت صحت، افزود که این وزارت یک تعداد بستر در شفاخانه‌ی انتانی شهر کابل و شفاخانه‌های ولایتی و حوزوی خود آماده کرده تا اگر کدام مورد مشکوک مشاهده شد این وزارت پیش از پیش آمادگی خود را برای تداوی افراد متبلا به این ویروس داشته باشد.

او افزود که وزارت صحت امروز جمعه(۱۱دلو) نشست تعقیبی نظر به اعلان سازمان صحی جهان که وضعیت اصطراری اعلام کرد، دارد تا درباره‌ی گام‌های بعدی این وزارت در قبال اعلام این وضعیت تصمیم گرفته شود.

از سوی هم این وزارت، روز چهارشنبه (۹ دلو) با نشر اعلامیه‌ای، از شهروندان افغانستان خواست تا نکاتی را برای جلوگیری از شیوع این ویروس در نظر بگیرند.

وزارت صحت، شستن دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک هنگام سرفه و عطسه، خودداری از تماس نزدیک به افراد مبتلا به سرماخوردگی، پختن درست گوشت و تخم مرغ و استفاده از وسایل محافظتی هنگام تماس با حیوانات خانگی را به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، به شهروندان افغانستان توصیه کرده است.

با این حال، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، با ابراز نگرانی از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، از دولت چین خواسته است که تا بهتر شدن وضعیت، به افغان‌هایی که در چین حضور دارند، اجازه‌ی پرواز به افغانستان را ندهد.
آقای فیروز، گفته است: «برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، چین باید تا زمان بهتر شدن وضعیت، برای نمایندگان شرکت‌های تجاری و آن عده از افغان‌هایی که اخیرا به کشور چین سفر کرده‌اند، اجازه پرواز به افغانستان را ندهد».

نسل تازه‌ی ویروس کرونا، خطرناک‌ترین ویروس در جهان است که از شهر ووهان چین، شیوع پیدا کرد و در حال حاضر به سایر نقاط جهان نیز رسیده است. این ویروس از انسان به انسان دیگر منتقل می‌شود و وقتی فردی به آن مبتلا می‌شود، تا دو هفته هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد.علایم این ویروس، تب و نفس تنگی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x