سومین روز قرنطین؛ خیابان‌های شهر خالیست

راحله یوسفی
سومین روز قرنطین؛ خیابان‌های شهر خالیست

خیابان‌های شهری که زمانی پر از سروصدا بود، امروز خالیست؛ تا چند ماه قبل هیچ‌کسی تصور نمی‌کرد که روزگاری خیابان‌های شهر شان بی‌کس شود. شهر کابل، از پرسروصداترین شهرهای افغانستان است. تا چندی قبل روزانه هزاران تن در خیابان‌ها و سرک‌های این شهر در رفت‌وآمد بود و تنها شب و تاریکی بود که به این رفت‌وآمد و سروصداها نقط‌ی پایان می‌گذاشت. اکنون در روز نیز تا اندازه‌ای سروصداها خاموش شده است.

امروز سومین روز قرنطین عمومی در شهر کابل و سایر شهرهای پرجمعیت افغانستان است. اقدامات دیروز وزارت داخله‌ی کشور باعث شده که شهروندان کابل، موضوع قرنطین را جدی بگیرند. خیابان‌های شهر، تا اندازه‌ای خالی است. فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به استثنای فروشگاهای مواد خوراکی و سایر مواد اولیه‌ی ضروری، بسته است. گشت‌وگذار مردم در شهر کم است. دست‌فروشان اجازه‌ی فعالیت در شهر را ندارند؛ به ‌همین دلیل امروز شماری زیادی از آنان مجبور شدند، در خانه باشند.

مسؤولان در وزارت داخله‌ی کشور می‌گویند که پس از اعلان قرنطین عمومی، شهروندان کابل، در روز نخست مسأله‌ی قرنطین را جدی نگرفتند و آنان مجبور شدند روز دوم با مردم از قوه‌ی قهریه کار گیرند. آنان از مردم می‌خواهند که با کارکنان مبارزه با کرونا هم‌کار باشند و در خانه‌های شان بمانند؛ در غیر آن، نیروی‌های امنیتی، مجبور اند قانون سخت‌گرانه‌ای را به ‌پیش‌گیرند.

کارمندان وزارت صحت عامه، نیروی‌های امنیتی، کارمندان شفاخانه‌ها،کارمندان داروفروشی‌ها، فروشندگان مواد غذایی و سایر مواد اولیه‌ی ضروری و افراد که نیاز است در شرایط کنونی فعالیت کنند، اجازه دارند با درنظرداشت رهنمایی‌های صحی، از خانه‌های شان بیرون شوند.

موجود کوچکی که سرخط خبرهای جهان است

ویروس کوچکی این روزها بر جهان سایه افکنده و روزانه از شماری زیادی مردم در بیش‌تر از کشورهای جهان قربانی می‌گیرد. سرخط خبرهای جهان، حکایتی از زندگی پرجمع‌جوش مردم، هنر، فرهنگ، علم، تکنالوژی، ورزش، اقتصاد، جنگ و فقر ندارد؛ بلکه سوژه‌ای به‌ نام کرونا است که سرخط اخبار شده است.

دروازه‌های بزرگ‌ترین شرکت‌های فلم‌سازی در جهان از جمله هالیود و بالیود بسته است. مسابقات محلی و جهانی ورزش در جهان برگزار نمی‌شود. شمار زیادی از کشورهای جهان از صنعت گردش‌گری مفاد زیادی به  دست می‌آورند که اکنون به دلیل شیوع این ویروس، این صنعت نقش را در بیشتر مناطق جهان از دست داده است. شرکت‌های موترسازی در جهان فعالیت‌های شان را متوقف کردند.

شهرها و مکان‌های که زمانی پر از شورو شوق زندگی بود، اکنون به‌دلیل شیوع ویروس کرونا که باعث شده، محدودیت‌هایی به زندگی روزمره‌ی مردم اعمال شود، تبدیل به خیابان‌ها و سرک‌های بدون مردم شده است. منع گشت‌وگذار، تعطیل‌شدن آموزش‌گاه‌ها، ممنوعیت سفر، منع تجمع مردم و قرنطین خانگی، از محدودیت‌هایی است که در بیش‌تری از کشورها وضع شده است.