برخورد دوگانه‌ی طالبان؛ عبدالرحمن سالنگی پس از برگشت به کابل چگونه بازداشت شد؟

فاطمه حسن‌زاده
برخورد دوگانه‌ی طالبان؛ عبدالرحمن سالنگی پس از برگشت به کابل چگونه بازداشت شد؟

منابعی به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که طالبان، عبدالرحمن سالنگی، فرمانده‌ی پیشین نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی سالنگ و از فرماندهان دوران جهاد را در شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

یک منبع نزدیک به آقای سالنگی، گفت که او دست‌کم یک ماه پیش به دعوت کمیسیون شخصیت‌های سیاسی طالبان از ایران به کابل برگشت؛ اما دو هفته پس از برگشت بازداشت شده است.

منبع گفت، زمانی که عبدالرحمن سالنگی در ایران بود، بارها از سوی طالبان با او تماس گرفته شد و این گروه اطمینان داده‌اند که بدون هیچ ترسی می‌تواند به کشور برگردد؛ زیرا خطری متوجه او نیست.

با این حال، گفته می‌شود که او، حدود ده روز پیش زمانی که در یک محفل عروسی در قصر زرین شهر کابل شرکت کرده بود، از سوی نیروهای حوزه‌ی چهارم امنیتی طالبان و استخبارات این گروه بازداشت شده است.

منبع، گفت: «در هتل نفوذی‌های طالبان بودند، عکس نمبر پلیت موتر و عکس خودش را گرفتند و به استخبارات طالبان روان کردند و بعد از چند دقیقه نیروهای حوزه‌ی چهارم هتل را محاصره کرده و قمندان صاحب را بازداشت و به ریاست استخبارات انتقال دادند.»

به گفته‌ی این منبع، در حال حاضر این فرمانده‌ی پیشین خیزش مردمی در زندان بگرام است و طالبان با این بهانه که عبدالرحمن سالنگی زندانی سیاسی است به هیچ کس اجازه‌ی ملاقات با او را نمی‌دهند.

افزون بر این، آقای سالنگی از اعضای برجسته‌ی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز است.

خانواده‌ی این نظامی پیشین نگران سلامتی او استند؛ زیرا به گفته‌ی آن‌ها، سالنگی از بیماری‌های شکر و قلبی رنج می‌برد.

طالبان در مورد بازداشت او چیزی نمی‌گویند.

این فرمانده پیشین جهادی در حالی از سوی طالبان بازداشت شده که اخیرا شماری از مقام‌های حکومت پیشین به دعوت طالبان دوباره افغانستان برگشتند و از سوی طالبان مورد استقبال نیز، قرار گرفته‌اند.

در تازه‌ترین مورد، حسن مبارک عزیزی، معین پیشین وزارت ترانسپورت که یک هفته پس از سقوط جمهوریت به ترکیه رفته بود، به دعوت کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان به کشور برگشته است.

همین‌گونه، جنرال دولت وزیری، سخن‌گوی پیشین وزارت دفاع و از چهره‌های به شدت مخالف طالبان نیز، روز یک‌شنبه -۱۵ جوزا-، به افغانستان برگشت.