القاعده در ۱۸ ولایت افغانستان حضور دارد

ابوبکر صدیق
القاعده در ۱۸ ولایت افغانستان حضور دارد

نویسنده: بیل ریگو

منبع: لانگ‌‌وار ژورنال

برگردان: ابوبکر صدیق

در حالی که طالبان ادعا کرده‌اند القاعده در افغانستان حضور ندارد، شاخه‌ی منطقه‌ای القاعده، -القاعده شبه‌قاره‌ هند (India Subcontinent Al Qaeda in) در سراسر افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
حضور القاعده در افغانستان هم در میدان جنگ در برابر نیروهای ائتلاف و هم در گزارش‌های موجود در این کشور خیلی ملموس است. تابات (Thabat)، کانال رسانه‌ای القاعده در افغانستان گفته است؛ شبکه القاعده در ۱۸ ولایت این کشور حضور دارد.
نیروهای امنیتی – دفاعی افغانستان اهداف القاعده را در تمام ولایت‌های کشور رصد می‌کنند. گزارش‌هایی وجود دارد که القاعده در ۲۱ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان فعالیت دارند.
هفته‌نامه‌ی تابات یکی از کانال‌های رسانه‌ا‌ی القاعده که عملیات این شبکه‌ها را در سراسر جهان پوشش می‌دهد، مانند کانال رسانه‌ای دولت اسلامی داعش «النابا» است و در گزارش‌های متعددی از حضور القاعده در افغانستان یادآوری کرده است. تابات از طرف گروه‌های نظارتی سازمان ملل متحده به‌عنوان یک بازوی قوی تبلیغاتی شبکه‌ی [القاعده] شناخته شده است.
در حالی که طالبان در تارنمای (وب‌سایت) رسمی‌شان، صدای جهاد voice) of jihad) همه‌روزه صدها گزارش از حملات این گروه در برابر نیروهای امنیتی – دفاعی افغانستان و اهداف دولتی را منتشر می‌کنند. کانال رسانه‌ای «تابات» تنها از عملیاتی‌ که توسط «شاخه‌ شبه‌قاره‌ هند القاعده» یا گروه‌های مرتبط به این شبکه مانند؛ اتحادیه اسلامی جهاد، حرکت اسلامی ازبیکستان، لشکر طیبه، جیش‌المحمد، خطابه‌ امام بخاری، جمعیت انصارالله و سایر گروه‌هایی که به‌صورت مستقیم با این شبکه رابطه دارند، گزارش می‌دهد.
۱۶ گزارش تحلیلی منتشرشده در کانال رسانه‌ای القاعده تابات نشان می‌دهد که گروه‌های متحد یا شورای متحد شبکه القاعده در افغانستان از ماه نوامبر تا اکنون بیش از صدها عملیات را در ۱۸ ولایت افغانستان راه‌اندازی کرده‌اند.
ولایت‌های بدخشان، بلخ، فاریاب، فراه، غزنی، هلمند، جوزجان، کاپیسا، کابل، کندهار، کندز، خوست، لوگر، ننگرهار، تخار، ارزگان و زابل شامل این عملیات بوده‌اند.
گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌‌های افغانستان از سپتامبر ۲۰۲۰ تا اکنون نشان می‌دهد از ولایت‌های ذکر شده در کانال رسانه‌ا‌‌ی تابات، شبکه‌ القاعده در ۷ ولایت عملیات داشته که شامل بدخشان، فراه، غزنی، هلمند، کاپیسا، کنر و ننگرهار می‌شود.
هم‌چنان نیروهای امنیتی افغانستان در دو ولایت دیگر مانند نیمروز و پکتیا نیز از فعالیت القاعده خبر داده‌اند که از این ولایت‌ها در گزارش کانال رسانه‌ای تابات نام گرفته نشده است. در مورد حضور و فعالیت شبکه‌ القاعده در ۹ ولایت افغانستان ده‌ها گزارش منتشر شده وجود دارد.
در اخیر ماه مارچ سال ۲۰۲۱ ریاست امنیت ملی افغانستان، عبدالمحمد تاجیکی یکی از فرماندهان ارشد شبکه‌ القاعده را در ولایت پکتیکا از بین برد.
در جولای ۲۰۲۰ مقامات افغانستان گفته‌اند که القاعده یک اردوگاه آموزشی را در ولایت جنوبی هلمند ایجاد کرده و هم‌چنان عملیاتی را در ولایت نیمروز انجام داده است.
این اطلاعات تأییدکننده‌ی گزارش‌هایی است که پیش‌ازاین در این زمینه منتشر شده است؛ در جولای ۲۰۲۰ گروه نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارش داد؛ القاعده در دوازده ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان شامل؛ بدخشان، غزنی، هلمند، خوست، کنر، کندز، لوگر، ننگرهار، نیمروز، نورستان، پکتیا و زابل فعالیت دارد. نام این ۹ ولایت در فهرست ۱۸ ولایتی است که در کانال رسانه‌ای تابات منتشر شده است.
در گزارش گروه نظارتی از منابع تمویلی – گروه‌های تروریستی – شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمده است که به‌صورت تخمینی القاعده میان ۴۰۰ – ۶۰۰ جنگجو در افغانستان دارد.
جنرال آستین میلر، فرمانده قوت‌های حمایت خاص و نیروهای امریکایی در افغانستان، در ماه می سال ۲۰۱۹ گفت که القاعده در سراسر افغانستان فعالیت دارد و فعالیت این شبکه‌ به یک جغرافیا محدود نمی‌شود: «ما القاعده را در افغانستان می‌بینیم؛ ولی در تمام ساحات افغانستان.»
هم‌چنان میلر گفته است: «ما می‌توانیم آن‌ها را در بخش‌های مختلف افغانستان پیدا کنیم؛ بنابراین آن‌ها در تمام افغانستان فعالیت دارند و ساحه‌ی فعالیت این گروه متمرکز به یک ساحه نیست.»
هم‌چنان در ماه مارچ ۲۰۱۹ گروه نظارت از منابع تمویلی گروه‌های تروریستی شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفته است؛ القاعده در ۱۳ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان عملیات کرده است.
شبکه‌ی تحلیلی «لانگ‌وار ژورنال» که حدود یک دهه حضور القاعده را در افغانستان دنبال کرده است، هم‌چنان خبرنامه‌های نظامیان امریکایی، ناتو فرماندهی ائتلاف مشترک در افغانستان و نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان و هم‌چنان گروه‌های جهادی -شهادت‌طلب را دنبال کرده است؛ می‌گوید که تمام این نشانه‌ها گواه به آن است که القاعده از دو دهه به این‌طرف تحت حمایت گروه طالبان عملیاتی جدی را در افغانستان راه‌اندازی کرده و هم‌چنان حضور خود را در این خاک – جغرافیا ملموس ساخته است.
این شبکه‌ی تروریستی بیشتر عملیات و فعالیت‌های خود را در ساحاتی متمرکز کرده که تحت قلمرو یا اداره‌ی طالبان بوده است.
در میان سال‌های ۲۰۰۷ – ۲۰۰۹ نیروهای ائتلاف شمال، امریکا و نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان نزدیک به ۳۷۳ عملیات را در برابر گرو‌های تروریستی بیرونی در ۲۷ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور راه‌اندازی کرده‌اند. بیشتر این عملیات در برابر شبکه‌ی القاعده و گروه‌های مرتبط به این شبکه انجام شده است.
یادداشت: بیل ریگو، عضو بنیاد حمایت از دموکراسی و ویراستار شبکه‌ی لانگ وار ژورنال است.
این گزارش با عنوان «القاعده به عملیات – فعالیت خود در افغانستان ادامه می‌دهد» به زبان انگلیسی در شبکه‌ی لانگ وار ژورنال منتشر شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x