یک سرباز نفوذی نیروهای امنیتی، ۱۳ عضو کلیدی طالبان را در هرات کشت

عبدالرازق اختیاربیگ
یک سرباز نفوذی نیروهای امنیتی، ۱۳ عضو کلیدی طالبان را در هرات کشت

برای نخستین‌بار در جریان ۱۹ سال گذشته، یک سرباز نفوذی دولت افغانستان، موفق شد که در میان افراد طالبان، رخنه کرده و پس از جلب اعتماد، شماری از افراد کلیدی این گروه را به قتل برساند. پیش از این، طالبان هم‌واره از این ترفند استفاده می‌کردند.

این سرباز، اسماعیل نام دارد و دو شب پیش، موفق شد ۱۳ عضو کلیدی طالبان را در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات بکشد.

این سرباز، دو شب پیش، ۱۳ تن از اعضای کلیدی طالبان را زمانی غافل‌گیر کرده و به قتل رساند که قبلا به آن‌ها گفته بود، شماری از سربازن محلی و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را به آن‌ها تحویل می‌دهد.

این اتفاق، در ولسوالی ادرسکن هرات رخ داده است. اسنادها و نوارهای صوتی طالبان، نشان می‌دهد که اسماعیل، به گونه‌ی زیرکانه اعتماد طالبان را جلب کرده و سپس به آن‌ها حمله کرده است.

منابع امنیتی که نمی‌خواهند نامی از آن‌ها گرفته شود، با تایید این موضوع، می‌گویند، در ۱۹ سال گذشته، این نخستین‌بار است که یک سرباز دولتی، توانسته در میان طالبان رخنه کرده و ۱۳ تن از اعضای کلیدی آن‌ها را بکشد.

این منابع، هم‌چنان می‌گویند که اسماعیل پس از کشتن فرماندهان طالب، زنده از ساحه فرار کرده و در حال حاضر، به مکان امن منتقل شده است.

این که یک سرباز دولتی توانسته در میان طالبان رخنه کند و چند عضو کلیدی این گروه را به قتل برساند، رویداد بی‌سابقه‌ای است. پیش از این، طالبان هم‌واره از این روش استفاده می‌کردند. در  سال‌های گذشته، رویدادهایی از این دست اتفاق افتاده که افراد نفوذی طالبان، همکاران پولیس خود را با استفاده از این ترفند به قتل برسانند.

در بیستم ماه حوت ۲۰۱۵ میلادی، دو سرباز پولیس محلی، هشت نفر از همکاران خود را در ولایت زابل تیرباران کرده و دوباره به گروه طالبان پیوست. در یک حمله‌ی نفوذی دیگر در همین‌سال در ولایت کندهار، پنج پولیس کشته شدند و همین‌طور، چندین مورد دیگر طی چهار سال اخیر در افغانستان رخ داده که بیشترین این رویدادها در میان نیروهای پولیس اتفاق افتاده است.

در تازه‌ترین مورد، یک نفوذی طالبان در ولایت ارزگان، در چهارم اسد سال جاری، در روستای چنارک شهر ترینکوت این ولایت، چهار نفر از نیروهای خیزش مردمی را به قتل رساند.

اعضای ارشد طالبان که در حمله‌ی فرد نفوذی دولت افغانستان در ولسوالی ادرسکن هرات کشته شدند.

زرگی عبادی، سخن‌گوی والی ارزگان، در آن زمان به روزنامه‌ی صبح کابل گفته بود که فرد نفوذی گروه طالبان که در میان نیروهای خیزش مردمی جابه‌جا شده بود، چهار نفر از هم‌سنگران خود را تیرباران کرده، یک موتر رنجر و یک موترسایکل را آتش زده و سلاح و مهمات آن‌ها را با خود برده است.

با توجه به این که طالبان در حملات نفوذی، تجربه‌ی زیادی دارند؛  این که فرد نفوذی دولت، توانسته است درون حلقه‌ی این گروه شده و ۱۳ فرمانده‌ی کلیدی این گروه را بکشد، دست‌آورد بزرگی برای نیروهای امنیتی افغانستان است.

از سویی‌ هم، گروه طالبان در جریان چند ماه گذشته، حملات خود را در نقاط مختلف کشور برای به دست‌آوردن پاسگاه‌های امنیتی، افزایش داده است.

این حملات، در حالی صورت می‌گیرد که گفت‌وگوهای صلح در قطر جریان دارد. هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح، گروه طالبان نیز سطح خشونت‌ها را افزایش داده و با وجود درخواست‌های پی هم دولت افغانستان و کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، با برقراری آتش‌بس، موافقت نکرده است.

در تازه‌ترین مورد، روز یک‌شنبه (۲۰ میزان)، گروه طالبان حملات تهاجمی شان را بر بخش‌هایی از ولایت هلمند شروع کردند. عمر زواک، سخن‌گوی والی هلمند، می‌گوید که همین ‌اکنون، جنگ در ساحات شاه‌راه ۶۰۱، باباجی، نادعلی، ناوه و یخچال و بخش‌های دیگری از این ولایت جریان دارد.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز در برابر حملات اخیر طالبان واکنش نشان داده و گفته است که گروه طالبان به دلیل فهم نادرست از تحولات سیاسی و بیرونی، حملات خود در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده است.

آقای صالح، روز دوشنبه (۲۱ میزان)، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت که طالبان برداشت نادرست از روند صلح دارند و ادامه‌ی خشونت و خون‌خواری از سوی این گروه، هیچ سود استراتیژیک و سیاسی‌ای نخواهد داشت.